Rady a tipy, Strana 3

Komoda je univerzální kus nábytku – využijte ji na 100 + 1 způsobů

Přenesme se na chvíli do nějaké ideální ložnice. Správně by v ní měla být z velkého vybavení postel. A aby ložnice nebyla přeplněná, postel doplní opravdu jen pár kousků nábytku. Kterého? Nechyběl by noční stolek a třeba právě komoda.

 

Komoda z masivu od výrobce Hp nábytek

 

Dřevěná komoda z masivu patří vedle truhly vůbec k nejstarším typům nábytku. Sloužila na uchovávání prádla a šatstva. Odtud jsou i její další názvy: prádelník nebo jednoduše šatník. Speciální podtyp komody dostal dokonce půvabný a dnes už poněkud zapomenutý název šifonér.

Na komody narazíte nejčastěji v ložnici

Libozvučné pojmenování tohoto stylového nábytku jasně poukazuje na to, že tento typ prádelníku měl velké množství šuplíků – posuvných zásuvek. Je to právě zásuvka, která je pro komodu typická. Ale ložnici si vybavíte i komodou, která má jen poličky uzavřené klasickými otevíratelnými dvířky. Na typický šifonér dnes narazíte spíše v nábytkových bazarech nebo starožitnostech. Kdežto běžná komoda tvoří vybavení ložnice dodnes.

 

Příklad starožitné komody

Příklad starožitné komody [foto: freepik.com]

 

Dřevěná masivní komoda se používá především ke stále podobnému účelu: na pohodlné uložení prádla a oblečení. To tak neskladujete v komíncích podél postele, ale máte je roztříděné v zásuvkách a poličkách. Pokud ráno opravdu nemáte hlavu na to, abyste pátrali, kde najdete třeba ponožky, bez komody se neobejdete. Ale komoda jako vybavení bytu vyniká i univerzálností.

Komoda jako přebalovací stolek

Mladí manželé brzy přijdou na to, že komoda je ideální plochou pro přebalování malého dítěte. Takže komoda poslouží i jako přebalovací stůl. V menších bytech, kde je nedostatek prostoru a kde jeden pokoj slučuje funkce ložnice a obýváku, poslouží komoda třeba i jako TV stolek. Ale vraťme se ještě k šifonéru. Šifonér vybavený mnoha a mnoha často pastelovými barvami malovanými šuplíky a vyzdobený blyštivým kováním nebo dřevořezbou je natolik výrazný nábytek z masivu, že v mnoha interiérech slouží jako designový doplněk bytu.

 

Zásuvky z komody z masivu

Staré zásuvky využijte i takto [foto: pinterest.com]

 

Jak jsme už psali, zdobené dřevěné komody – šifonéry – dnes koupíte spíše ve starožitnostech nebo bazarech antikvit. Vzorně udržované a renovované dřevěné komody tak připínají další skvělou vlastnost masivního nábytku: dlouhověkost. Krása a výdrž kvalitního dřeva a tedy nábytku zdaleka přesahuje horizont několika lidských generací. Když komoda z masivu doslouží, jsou to její zásuvky, které pokračují dál už s novým účelem.

Aktualita: filtry na rohové postele

Když jsme zařazovali do sortimentu postele do rohu, byla to pro nás vcelku neznámá. Bude mít tento typ lůžek u vás nakupujících úspěch? Výsledek nás příjemně překvapil.

Ať už si zařizujete pokoje pro sourozence nebo dokonce malý penzion, rohové postele patří v našem sortimentu k nejvyhledávanějším.

Dobře víme, jak je pro vás výběr důležitý. A často i v tom, kolik musíte zvážit faktorů, nejednoduchý. Nakonec přece dřevěné masivní postele vybíráte na dlouhá léta dopředu. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, přidali jsme do hlavní kategorie jednoduché filtry. Věříme, že vám nákup zpříjemní.

Druhy dřeva na nábytek

Kdo někdy kupoval masivní nábytek, ví, že třeba takovou postel nemusíte vybírat jen podle velikosti nebo stranové orientace (provedení pravá či levá). Na výběr ale máte i druh dřeva, ze kterého je takový kus nábytku vyroben. Smrk nebo buk. Přemýšleli jste někdy, jaký je mezi oběma dřevy rozdíl

Dřevo dříve při výrobě nábytku dominovalo. Ani v průmyslové době a s nástupem nových materiálů neztrácí svou popularitu a oblibu. Dřevěný nábytek z masivu je prostě jedinečný a s ničím jiným nesrovnatelný.

Druhy dřeva na nábytek

Background image created by Yingyang - Freepik.com

 

Druhů masivního dřeva, které se na výrobu nábytku používá, máme určitě do desítek. A je jisté, že jiné nároky budeme klást na zahradní nábytek, který musí odolat pravidelnému dešti, a jiná očekávání máme pro postele, komody nebo skříně. Určitě víte, že dřevo z tropických stromů, jako je mahagon nebo teak, je skvělé právě na zahradní nábytek, který s každou zamračenou oblohou nemusíte odnášet do sucha pod střechu.

Dřevěný nábytek z jehličnanu nebo listnáče?

Ze školy si možná pamatujete, že stromy se dělí na jehličnany nebo listnáče. Jehličnany (smrk a borovice) jsou jako materiál na nábytek levnější než masivní dřevo z listnatých stromů (dub nebo buk). To je zase výrazně odolnější vůči poškození. Může za to tvrdost dřeva, která je dalším rozlišovacím faktorem.

 

Různé druhy dřeva stojí různé peníze

Jak jinak. Za lepší kvalitu si trochu připlatíte. Obecně platí, že nejlevnější je smrk. Jednak patří k nejměkčímu dřevu a taky je to dřevo nejsnáze dostupné. Proto třeba smrková komoda Gama 2D - Praktik stojí o cca 5 000 Kč méně než komoda z buku a podobné rozdíly najdete i pro postele z masivu.

 

Obecně máme šestero druhů dřeva od velmi měkkého (smrk, borovice, jedle po velmi tvrdé (třeba zmíněný mahagon).

Druhy dřeva podle tvrdosti:

  • velmi měkké dřevo (smrk, borovice, jedle),
  • měkké dřevo (modřín, olše, bříza),
  • středně tvrdé dřevo (kaštan, platan, jilm),
  • tvrdé dřevo (dub, buk, ořešák, javor),
  • velmi tvrdé dřevo (dřín),
  • nejtvrdší dřevo (eben, mahagon).

Měkké masivní dřevo

Nejčastěji se setkáte s nábytkem ze smrkového dřeva. Smrkový masiv je nejlevnější a dobře se opracovává. Smrkové dřevo je také v našich lesích nejběžnější, a proto je pro nábytkářský průmysl také nejlépe dostupné. Nízká hmotnost, snadná opracovatelnost a nakonec i jeho světlá barva umožňující snadné moření dělá ze smrkové kulatiny nejběžnější materiál na výrobu nábytku.

Oproti jemnějšímu smrku má borovice hrubší strukturu a její barva je opravdu různorodá. Borovicové dřevo je hodně odolné, na druhou stranu vysoký obsah pryskyřice dělá borovicové dřevo náročnějším na opracování.

Tvrdé druhy dřeva

Odolnost dubového dřeva je legendární – někdy je s nadsázkou přirovnávané k teaku. Odolává vlhkosti, je stabilní a přitom vcelku snadno opracovatelné. Buk představuje druh dřeva, které spojuje vysokou tvrdost a cenovou dostupnost. Jelikož má bukové dřevo velkou ohybovou pevnost, vyrábí se z něj slavné židle tzv. thonetky. Bukový masiv má tendenci „pracovat“. Proto se často setkáte s úpravou buk cink (cinkované dřevo), což znamená atraktivní parketovou úpravu, která předchází případným tvarovým změnám.

Masivní dřevo – původ

Postele, skříně nebo komody od výrobce Hp nábytek, které prodáváme, jsou výhradně z tuzemského masivu. Jde o výběrové dřevo, u kterého můžeme deklarovat jeho původ. Dokážeme tedy garantovat kvalitu dřeva a tím i kvalitu dodaného masivního nábytku.

A je to právě kvalitní masivní dřevo, které poskytuje ty nejlepší podmínky pro další povrchové úpravy pro masivní nábytek: moření, CNC obrábění nebo UV lak.

5 triků, jak opticky zvětšit prostor

Je to tak trochu zákon schválnosti: ať obýváme byty a domky jakkoliv velké, vždycky nám minimálně jeden pokoj ke spokojenosti chybí.

A což teprve miniaturní garsoniéry a městské malometrážní byty. To je dokonalá výzva, jak pracovat s extrémně nepříznivou bytovou dispozicí. Jak se s ní vypořádat?

Prostorný pokoj s minimem nábytku


Kdo má velký byt, má vyhráno

1. V jednoduchosti je síla

Hromadíme nové věci, zakládáme rodiny, do domácnosti přibereme psa – jen ty byty jsou pořád stejné. Obecná rada, že se máme nepotřebných věcí zbavit, tedy často neplatí. Ale stísněným podmínkám svědčí jednoduchost, prostý nábytek, minimalistický design, zrcadla. A taky když si udržujte pořádek a vše vracíte na své místo. A místnostem dopřejete dostatek světla.

2. Využijte sílu barev

Ani barvy vám byt nezvětší a neudělají více místa na další nábytek. Ale díky nim iluzi větších místností docela dobře vykouzlíte. Z barev, které nám pomohu prostor trochu prosvětlit a nafouknout, je nejtradičnější bíla. Dobře se kombinuje s výraznými barevnými doplňky (jako je třeba sytě natřený dřevěný nábytek z masivu) a celkově prostor odlehčuje. Opticky neutrální šedá, neagresivně působí i žlutá nebo zelená.

Opačně zato působí barvy jako oranžová nebo červená, které místnosti na pohled zužují. Chcete praktický příklad? Potřebujete-li místnost opticky zvětšit? Použijte na podlahu tmavší barvy než na stěny. Pokud chcete na pohled zvýšit strop, světlý tón volte i pro strop. Barvy do malých prostorů tedy patří, ale pozor na výrazné vzory.

3. Tapety se vzorem? Spíše ne

Tato rada se nebude líbit milovníkům pestrých tapet. Pokud k nim patříte a nechcete se tapet vzdát, vyberte si raději ty s menšími a ne tak výraznými vzory. Těch se vyvarujte i na podlaze a na potahu k nábytku. K tomu máme i další radu.

4. Vsaďte na více účelovost

Z jedné věci máte dvojí užitek: rozkládací pohovka se na noc změní na manželskou postel, zvýšená palanda v pokoji s vysokým stropem vytvoří klidný kout na práci u počítače a z patrové dětské postele se stane místo k hrám. Bude z ní kouzelný hrad nebo zaoceánská loď? Nechte na dětské fantazii, k čemu si ji i pomocí doplňků, jako jsou závěsné kapsáře, přetvoří. Protože děti jsou úplní mistři v tom, jak si svět kolem sebe dokáží přizpůsobit.

 

Dětské patrové postele se závěsy

Závěs přemění patrovou postel v hrad

 

 

Pozor na příliš masivní nábytek

Dřevěný nábytek robustní konstrukce (často prodávaný jako rustikální styl) bude v malých prostorech výrazně dominovat. A bude tak působit poněkud těžkopádně. Vhodný naopak bude na světlé barvy namořený nábytek. V odstínech dřeva, jako je buk, olše nebo smrk.

 

5. I vy bojujte o každý centimetr

Malé byty charakterizuje zejména nedostatek odkládacích a skladovacích prostorů. Není divu, veškerý prostor je využitý na postele a šatní skříně. Kam ale chcete dát staré oblečení, hračky, knížky nebo věci, které využíváte pouze sezónně? Třeba brusle nebo věci na lyžování. Pokud si vyberete zvýšené postele s úložním boxem, v boji o centimetry zase vyhrajete jednu důležitou bitvu.

Aktualita: Sháníte do postele matrace? Využijte filtry na velikosti

Matrace patří k nejoblíbenějším položkám v našem katalogu. Není divu, bez správné matrace je sebelepší krásně namořená a bytelná masivní postel k ničemu.

To teprve správná matrace vám zajistí klidný a pohodlný spánek, při kterém se do lůžka nemusíte všelijak skládat, ani si křivit záda. Matrace o správné tvrdosti a z materiálu, který myslí i na alergiky, je prostě pro váš odpočinek základ.

Aby se vám snáze vybírala matrace té správné velikosti, rozdělili jsme je jednoduše do přehledných filtrů. Podle nich si do postele snadno vyberete správnou matraci. Rozhodli jste se pro větší dvojlůžko nebo byly vaší volbou atypické postele? Na klasické dvojlůžko 160 x 200 cm snadnou použijete dvě 80cm matrace. Se dvěma matracemi se vám bude navíc lépe manipulovat než s jednou velkou a těžkou.

Vše jasné?

Co to je UV lak a proč se používá

Zajímá vás, co to je UV lak a proč se vlastně používá? Přečtěte si náš článek a dozvíte se víc.

UV lak

Dnešní doba nabízí několik možností úpravy povrchu masivu. Některé technologie se stále vyvíjejí a některým končí uplatnění s ohledem na kvalitu nebo nezávadnost – ekologii. Postupem času se syntetické barvy a nitro laky nahradily modernějšími materiály a v současnosti se dá kvalitně lakovat některým druhem vodových laků nebo olejů. Nejmodernější a nejkvalitnější povrchová úprava třeba na postele z masivu je při použití UV laků.

UV lak vytváří přirozený odstín masivu

Laicky můžeme mluvit o vodním laku, ale vody tam moc není. Lak se vytvrzuje pomocí záření v tunelu a tím je vytvořen přirozený odstín masivu. Zároveň se odstraní koroze laku a následné probarvování. U většiny laků se dá pracovat s množstvím sušiny a tím docílit menšího či většího lesku. Mezi vysokým leskem a matným lakem je velký rozdíl a doporučujeme si předem rozmyslet, jaký interiér si sestavíte.

 

Na vysokém lesku je vidět prach

Vysoký lesk je náchylný na poškození a velice na něm vyniká prach a nečistoty. Napouštění masivu olejovými laky se nejvíce hodí na starší kusy nábytku a jejich napodobeniny. Vynikne kresba dřeva a povrch je lehce drsný, protože olej nevytváří vrstvy a neuzavře povrch dřeva. Vyznačuje se zvláštním pocitem na dotek a přírodním vzhledem. Dnes nejrozšířenější používané laky jsou na vodní bázi a nanášejí se různými způsoby: od štětce, stříkáním až po polévací linky.

stříkání laku

Stříkání laku

 

Námi nabízené postele a nábytek z masivu dokončujeme stříkáním vodou ředitelných laků při kombinaci s mořením. U výrobků v přírodním odstínu se používá bezbarvý UV lak. Tyto dva způsoby mají největší odolnost proti poškození a oba způsoby se provádí na polomat.

Úprava UV lakem od HP nábytek je velice odolná

V celé naší nabídce postelí a nábytku naleznete možnost výběru moření do několika odstínů nebo přírodní odstín masivu. Moření se provádí nástřikem mořidla a poté se povrch uzavře nástřikem několika vrstev laku. Mezi každou vrstvou je vše přebroušeno a vznikne ucelená vrstva laku s hladkým povrchem. Standardní lakování přírodního odstínu masivu se provádí na válcové navalovačce a následně okamžitým vytvrzením v UV tunelu. Po nanesení přesné vrstvy laku reagující na UV záření je vše vytvrzeno, u masivu se zvýrazní kresba a barva dřeva.

Po třech vrstvách laku, včetně mezibrusu, se dokončí ucelený povrch. Díky těmto lakům a použitým technologiím se  v této době  jedná o nejlepší možnou povrchovou úpravu pro masivní nábytek. Úprava je velice odolná proti poškození a díky vytvrzení v tunelu dostane masiv velice přirozený odstín, který si zachová po celou dobu používání. Je to dlouhá a odborná práce , která zdůrazní celé provedení výrobku. Takto upravené povrchy nepotřebují žádnou další údržbu a stačí jen občas setřít částečky prachu.

 

Výhody UV laku

  • Zvýrazňuje kresbu a barvu dřeva
  • Masiv má přirozený odstín
  • Úprava je odolná
  • Povrch se snadno udržuje
Jak opravovat dřevěný nábytek z masivu? 2. Čištění

Minule jsme doporučovali se obrnit trpělivostí. Hned odstraňování starého nátěru je zkouška, která prověří nejedno odhodlání renovace starého dřevěného nábytku.

Po té, co se rozhodnete, že starý nábytek nesvěříte do péče odbornému řemeslníkovi, je čas začít. A začněte čištění. Pokud jste nábytek z masivu či dýhy sundali odněkud z půdy, budete ho muset vyčistit od pavučin a prachu. Stačit vám bude jen suchý hadřík či prachovka. Na omytí špinavého povrchu použijte vodu s octem či trochou mýdla nebo saponátu. Po oschnutí už vás čeká odstranění starého nátěru. Někdy budete muset odstranit jen jeho části, jindy budete muset starou barvu odstranit komplexně.

Někdy na nátěr stačí i špachtle

Na odstranění starého nátěru vám bude stačit i obyčejná přibroušená špachtle nebo nůž. Na starý dřevěný nábytek z masivu se samozřejmě hodí i truhlářská škrabka. Pamatujte na to, že barvu nemůžete odkrajovat, ale skutečně postupně seškrábat.

 

Starý nábytek z masivu

Nábytek z masivu nemusí skončit vždy takto

 

Dohladka pak povrch ošetřete brusným papírem. Ten použijte i na broušení dřeva – vždy ve směru let. Práci dokončete papírem jemnější drsnosti. Práci na velké ploše vám usnadní i elektrická excentrická bruska.

Chemické odstranění nátěru

Masivní nábytek zbavíte starého nátěru i pomocí chemických prostředků. Na menší plochy stačí denaturovaný líh (barvu stíráte opět ve směru let. Louhováním se odstraňovač barvy dostane do méně přístupných míst. Na druhé straně vám při špatném použití louhu nebude držet ani nový nátěr. Protože je louh účinná žíravina, doporučujeme práci s ním přenechat odborníkům – zejména u světlejších nátěrů nesnadno poznáte, kdy louh odstraňuje barvu a kdy už i dřevo. Navíc louhování celé skříně nebo masivní postele byste tžko zvládli. Očištěný nábytek neutralizujte octem, nechte vyschnout a opět přebruste.

Horkovzdušná pistole je nejlepší na silné vrstvy

Tady dejte pozor, abyste dřevo nespálili. Chcete přeci jen rozehřát starou barvu, aby změkla. Vzduchovou pistoli proto pomalu přibližujete k nábytku. Barva se zkrabatí a snadno ji seškrábnete. Počítejte s tím, že po ztvrdnutí zbytku barev je budete muset ještě dobrušovat.

Starý nátěr je dole komoda nebo skříň za masivu čeká na svou druhou šanci a nový kabát.

Jak správně pečovat o matrace?

Od kvality spánku se odvíjí i to, jaký náš den, který začne probuzením, bude. Vyspali jste se? Odpočali jste si během noci od všech problémů? Poděkovat můžete nejen kvalitě vaší postele, povlečení, ale také matraci, na kterou uleháte.

Do matrace se prostě vyplatí investovat. Vyplatí se ale také o matraci i starat. Výrazně tím prodloužíte její životnost. A zvýšíte i kvalitu svého spánku.

Víme, s kým spíte

Na lůžku nejste sami. Jsou tam s vámi tisíce roztočů, které rozvíří každý pohyb v posteli. V teple a vlhku daným vaší přítomností se jim žije dobře. Živí se šupinkami z vaší kůže a symbióza s lidmi jim jde k duhu. Není divu, že vzrůstající počet alergiků má příčinu i v množství mikrobů a pozůstatků jejich hodování v lidských ložnicích. Základem péče o matrace je tedy odpovídající hygiena.

Rošty umožní matraci dýchat

Součástí lůžka je rošt. Na něm je matrace položená, takže neleží přímo na zemi. Pokud si u nás koupíte postele s úložným prostorem, máte o starost méně. Tam má matrace pod sebou dostatek prostoru, aby pod ní vzduch volně cirkulovat. Jak se člověk se v noci pod peřinou potí, z jeho těla vypařenou tekutinu částečně absorbuje povlečení a jednak sama matrace. Proto pravidelně větrejte.

 

Do postele patří správný rošt

Investici do matrace zvýší adekvátní rošt. Naše postele z masivu dodáváme v základním provedení bez roštu. Ale pokud chcete si váhu těla ve spánku správně rozložit (a spánek si tak maximálně vychutnat), nezapomeňte na adekvátní rošt do postele.

 

Matrace větrejte alespoň jednou za rok

Každé ráno nechte postel odkrytou a protřepte povlečení. Samozřejmostí je i větrání samotné ložnice, jak vám to jen podmínky třebas pod okny rušné ulice dovolují. Větrejte pravidelně i matraci. I když je nám jasné, že u těžkých pružinových modelů, které váží desítky kilogramů, to není zrovna snadné. Podle doporučení výrobce matrace případně obracejte. A vysajte je.

Hygiena na prvním místě

Pamatujte, že v ideálním případě postel slouží jen ke spánku a odpočinku. Snídaně do postele jsou romantické, drobky v lůžku už méně. Natož skvrny po vylité kávě. Proto při velkém gruntování postel i matraci vysávejte.

U osob, které mají problém s inkontinencí (zejména malých dětí), životnost zvýší chránič matrace, který její živostnost výrazně v takových případech prodlouží. Chránič matrace je ušitý z látky, která zadrží tekutinu, ale je prodyšná. Matraci tak chrání, ale dovolí jí „dýchat“.

5 věcí, co škodí nábytku z masivu

Aby byl nábytek z masivu investice na celý život, musíte se o něj dobře starat. Péče nebude nijak složitá, ale vyplatí se. Jen tak se z krásně zařízeného pokoje nebo ložnice bude těšit dlouhá léta. Domov je přece tam, kde se cítíte dobře.

5 věcí, co škodí nábytku z masivu

Domácí mazlíčci dřevo milují. Bohužel! Autorské právo: WERUSKAK / 123RF Reklamní fotografie

I. Voda

Ve větším než malém množství voda dřevěnému nábytku škodí. A to ve všech skupenstvích. Ať už je to voda z květináče, co vám sem tam u komody z masivu přeteče. Nebo právě zalévací konvička postavená na skříňce. Masivnímu nábytku neudělá dobře ani hrnek s horkým čajem. A samozřejmě ani dlouhodobé působení par z vaření nebo ohřevu vody v elektrické konvici.

II. Křivá podlaha

Nedodržení stavebních postupů, špatně položené lino nebo dřevěná prkna, co se kroutí. Důvodů, proč podlaha není rovná, je bohužel víc než dost. Možná máte i vy takovou zkušenost. Ale třeba už nevíte, že skříni nebo posteli z masivu, kterou na takové nerovnosti postavíte, nijak nesvědčíte. Potřebují pevnou rovnováhu. Pokud nemají všechny čtyři nohy oporu, není ani konstrukce nábytku zatěžována rovnoměrně. U nábytku je možnost nastavení výšky kluzáků, při montáži otáčením docílíte vyrovnání podlahy.

III. Tvrdé a ostré věci

A je jedno, zda jde o zuby či drápky nudícího se kocoura nebo o agresivní čisticí prostředky. Tekutý písek a podobně při čištění masivního nábytku opravdu dobrou službu neudělá. Drobný škrábanec často dřevu dodá i zajímavou patinu. Ale jak tušíte, třeba domácím mazlíčkem rozkousaná noha nebude případ ušlechtilé nedokonalosti.

IV. Přílišné teplo

Masiv vydrží kde co. Ale ani to nejpečlivěji vybrané nesnese vše. A tedy ani nábytek z něj vyrobený. Žhnoucí radiátor, trouba, malé elektrické topítko může časem způsobit, že se dřevo bude deformovat a do konce i na povrchu praskat. Pokud vám to rozměry a uspořádání místnosti umožní, nepřisunujte postele nebo skříně z masivu až ke zdroji tepla. Doporučujeme vzdálenost alespoň 0,5 metrů.

V. Nikotin

Kouř z cigaret je agresivní. To jistě víte. Obsahuje spálený nikotin, který je mastný a snadno někde ulpí. Zanáší tak i póry dřeva, které tak nemůže „dýchat“. Nikotin zanáší povrch dřeva a nábytek z masivu poškozuje.

A to je vše. Jak vidíte, nejde o nic složitého. A když i přes veškerou péči nábytek dojde k újmě? V některém z dalších článků poradíme, jak drobné nehody napravit.

Jak opravovat dřevěný nábytek z masivu? 1. Obrňte se trpělivostí

Pro někoho je práce v dílně zábavou, jiný chce opravit kus nábytku, co našel na půdě, další si chce levně zařídit první bydlení. Určitě i vy jste viděli někdy ve staré maštali nebo kůlně kus dřevěného nábytku, který už jen trochu prozrazoval něco ze své byvší krásy.

Vlastně vůbec. Pokryté vysokou vrstvou prachu a potažené pavučinami staré skříně z masivu, komody nebo stolky už pouze vzpomínaly na dobu, kdy tvořily součást vybavení svátečního pokoje.

I když je na starý nábytek z masivu často smutný pohled, nezoufejte. Někdy stačí jen omýt a stará dřevěná skříň nepotřebuje víc, abyste ji postavili třeba do ložnic vedle postele. Zcela ztraceny nejsou ani kusy dřevěného nábytku napadané hnilobou nebo červotočem.

 

Starý nábytek z masivu

Ne každý starý nábytek je na vyhození [foto: 1001freedownloads.com]

 

U takových na první pohled beznadějných případů ale bude třeba zásah specializovaných řemeslníků. Umělečtí kováři a restaurátoři totiž dokážou doslova zázraky. Spolehnout se na síly profesionálů doporučujeme i ve všech případech, kdy máte k nábytku citový vztah. Nebo když je dřevěná skříň či komoda z masivu starožitný předmět, u kterého by váš zásah mohl napáchat nenávratnou škodu.

Než se sami pustíte do díla, počítejte s tím, že oprava bude zdlouhavá, bez specializovaného nářadí také náročná a často psychicky vysilující. Obrňte se trpělivostí a nepropadejte beznaději. A ještě jednou připomínáme: komplikované případy a žalostně vypadající starý nábytek z dřevěného masivu svěřte raději odborníkům.

A to je pro dnešek vše, příště už se vrhneme do práce.