Jak správně pečovat o matrace?

Od kvality spánku se odvíjí i to, jaký náš den, který začne probuzením, bude. Vyspali jste se? Odpočali jste si během noci od všech problémů? Poděkovat můžete nejen kvalitě vaší postele, povlečení, ale také matraci, na kterou uleháte.

Do matrace se prostě vyplatí investovat. Vyplatí se ale také o matraci i starat. Výrazně tím prodloužíte její životnost. A zvýšíte i kvalitu svého spánku.

Víme, s kým spíte

Na lůžku nejste sami. Jsou tam s vámi tisíce roztočů, které rozvíří každý pohyb v posteli. V teple a vlhku daným vaší přítomností se jim žije dobře. Živí se šupinkami z vaší kůže a symbióza s lidmi jim jde k duhu. Není divu, že vzrůstající počet alergiků má příčinu i v množství mikrobů a pozůstatků jejich hodování v lidských ložnicích. Základem péče o matrace je tedy odpovídající hygiena.

Rošty umožní matraci dýchat

Součástí lůžka je rošt. Na něm je matrace položená, takže neleží přímo na zemi. Pokud si u nás koupíte postele s úložným prostorem, máte o starost méně. Tam má matrace pod sebou dostatek prostoru, aby pod ní vzduch volně cirkulovat. Jak se člověk se v noci pod peřinou potí, z jeho těla vypařenou tekutinu částečně absorbuje povlečení a jednak sama matrace. Proto pravidelně větrejte.

 

Do postele patří správný rošt

Investici do matrace zvýší adekvátní rošt. Naše postele z masivu dodáváme v základním provedení bez roštu. Ale pokud chcete si váhu těla ve spánku správně rozložit (a spánek si tak maximálně vychutnat), nezapomeňte na adekvátní rošt do postele.

 

Matrace větrejte alespoň jednou za rok

Každé ráno nechte postel odkrytou a protřepte povlečení. Samozřejmostí je i větrání samotné ložnice, jak vám to jen podmínky třebas pod okny rušné ulice dovolují. Větrejte pravidelně i matraci. I když je nám jasné, že u těžkých pružinových modelů, které váží desítky kilogramů, to není zrovna snadné. Podle doporučení výrobce matrace případně obracejte. A vysajte je.

Hygiena na prvním místě

Pamatujte, že v ideálním případě postel slouží jen ke spánku a odpočinku. Snídaně do postele jsou romantické, drobky v lůžku už méně. Natož skvrny po vylité kávě. Proto při velkém gruntování postel i matraci vysávejte.

U osob, které mají problém s inkontinencí (zejména malých dětí), životnost zvýší chránič matrace, který její živostnost výrazně v takových případech prodlouží. Chránič matrace je ušitý z látky, která zadrží tekutinu, ale je prodyšná. Matraci tak chrání, ale dovolí jí „dýchat“.