5 věcí, co škodí nábytku z masivu

Aby byl nábytek z masivu investice na celý život, musíte se o něj dobře starat. Péče nebude nijak složitá, ale vyplatí se. Jen tak se z krásně zařízeného pokoje nebo ložnice bude těšit dlouhá léta. Domov je přece tam, kde se cítíte dobře.

5 věcí, co škodí nábytku z masivu

Domácí mazlíčci dřevo milují. Bohužel! Autorské právo: WERUSKAK / 123RF Reklamní fotografie

I. Voda

Ve větším než malém množství voda dřevěnému nábytku škodí. A to ve všech skupenstvích. Ať už je to voda z květináče, co vám sem tam u komody z masivu přeteče. Nebo právě zalévací konvička postavená na skříňce. Masivnímu nábytku neudělá dobře ani hrnek s horkým čajem. A samozřejmě ani dlouhodobé působení par z vaření nebo ohřevu vody v elektrické konvici.

II. Křivá podlaha

Nedodržení stavebních postupů, špatně položené lino nebo dřevěná prkna, co se kroutí. Důvodů, proč podlaha není rovná, je bohužel víc než dost. Možná máte i vy takovou zkušenost. Ale třeba už nevíte, že skříni nebo posteli z masivu, kterou na takové nerovnosti postavíte, nijak nesvědčíte. Potřebují pevnou rovnováhu. Pokud nemají všechny čtyři nohy oporu, není ani konstrukce nábytku zatěžována rovnoměrně. U nábytku je možnost nastavení výšky kluzáků, při montáži otáčením docílíte vyrovnání podlahy.

III. Tvrdé a ostré věci

A je jedno, zda jde o zuby či drápky nudícího se kocoura nebo o agresivní čisticí prostředky. Tekutý písek a podobně při čištění masivního nábytku opravdu dobrou službu neudělá. Drobný škrábanec často dřevu dodá i zajímavou patinu. Ale jak tušíte, třeba domácím mazlíčkem rozkousaná noha nebude případ ušlechtilé nedokonalosti.

IV. Přílišné teplo

Masiv vydrží kde co. Ale ani to nejpečlivěji vybrané nesnese vše. A tedy ani nábytek z něj vyrobený. Žhnoucí radiátor, trouba, malé elektrické topítko může časem způsobit, že se dřevo bude deformovat a do konce i na povrchu praskat. Pokud vám to rozměry a uspořádání místnosti umožní, nepřisunujte postele nebo skříně z masivu až ke zdroji tepla. Doporučujeme vzdálenost alespoň 0,5 metrů.

V. Nikotin

Kouř z cigaret je agresivní. To jistě víte. Obsahuje spálený nikotin, který je mastný a snadno někde ulpí. Zanáší tak i póry dřeva, které tak nemůže „dýchat“. Nikotin zanáší povrch dřeva a nábytek z masivu poškozuje.

A to je vše. Jak vidíte, nejde o nic složitého. A když i přes veškerou péči nábytek dojde k újmě? V některém z dalších článků poradíme, jak drobné nehody napravit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení