Jak opravovat dřevěný nábytek z masivu? 1. Obrňte se trpělivostí
Pro někoho je práce v dílně zábavou, jiný chce opravit kus nábytku, co našel na půdě, další si chce levně zařídit první bydlení. Určitě i vy jste viděli někdy ve staré maštali nebo kůlně kus dřevěného nábytku, který už jen trochu prozrazoval něco ze své byvší krásy.
Vlastně vůbec. Pokryté vysokou vrstvou prachu a potažené pavučinami staré skříně z masivu, komody nebo stolky už pouze vzpomínaly na dobu, kdy tvořily součást vybavení svátečního pokoje.
I když je na starý nábytek z masivu často smutný pohled, nezoufejte. Někdy stačí jen omýt a stará dřevěná skříň nepotřebuje víc, abyste ji postavili třeba do ložnic vedle postele. Zcela ztraceny nejsou ani kusy dřevěného nábytku napadané hnilobou nebo červotočem.
Ne každý starý nábytek je na vyhození [foto: 1001freedownloads.com]
U takových na první pohled beznadějných případů ale bude třeba zásah specializovaných řemeslníků. Umělečtí kováři a restaurátoři totiž dokážou doslova zázraky. Spolehnout se na síly profesionálů doporučujeme i ve všech případech, kdy máte k nábytku citový vztah. Nebo když je dřevěná skříň či komoda z masivu starožitný předmět, u kterého by váš zásah mohl napáchat nenávratnou škodu.
Než se sami pustíte do díla, počítejte s tím, že oprava bude zdlouhavá, bez specializovaného nářadí také náročná a často psychicky vysilující. Obrňte se trpělivostí a nepropadejte beznaději. A ještě jednou připomínáme: komplikované případy a žalostně vypadající starý nábytek z dřevěného masivu svěřte raději odborníkům.
A to je pro dnešek vše, příště už se vrhneme do práce.