Rady a tipy, Strana 4

Noční stolek – přítel na dosah ruky

Některé věci bereme tak samozřejmě, že si ani neuvědomujeme, jejich cenu a význam. Třeba takový kus nábytku – nejobyčejnější z obyčejných. Noční stolek. Ze dřeva – z masivu, z kovu, prostě jak chcete. Díky němu máte vše, co v ložnici potřebujete, doslova na dosah ruky. Ložnice totiž má sloužit především k relaxaci a odpočinku.

A patří do ní jen minimum nábytku: šatní skříň, komoda, postel a právě k ní příslušící stolek. Podvědomě milujeme přírodní materiály, a tedy i dřevo. Proto noční stolek z masivu pomůže v ložnici vytvořit harmonické prostředí. A noční stolek je tichý strážce věcí, které k odpočinku potřebujete.

Noční stolek potřebujete, protože…

Před půlnocí na něj odložíte rozečtenou knihu, kterou jste četli pod rozsvícenou lampou. Tlumené osvětlení vám pomůže, když hledáte cestu z toalety zpět do vyhřáté postele. Nebo když rukou šmátráte po skleničce s pitím, abyste zahnali žízeň.

 



Závěsný noční stolek z masivu:
je atraktivní a ušetří vám práci s úklidem

 

Noční stolky bdí nad vašimi životy a věcmi, když v noci odpočíváte. A není poklad, který by vám tento kus nábytku bezpečně neochránil.

Na noční stolek patří také fotografie vašich blízkých, amulety z cizích zemí, které jste posbírali na cestách, stojánky na šperky, hodinky a samozřejmě, taky: „Budíčéééééék.“ Který vás probudí do nového dne. Čím den začnete?

Sáhnete se do telefonu, kdo vám v noci psal? Přečtete si z večer odložené knížky pár odstavců? Nebo se začnete rychle oblékat? Zejména v menších bytech, kde musíte využít každá centimetr, poslouží noční stolek, pokud má zásuvky a poličky, jako komoda, prádelník nebo šatní skříň. Do takové (mini) komody či skříňky si pak připravíte prádlo nebo jiné svršky. Ať už stolek použijete na cokoliv, měl by vám hlavně dotvářet harmonické prostředí a s postelí ladit.

Jak vybrat noční stolek?

Do ložnice si můžete vybrat starý odkládací stolek z bazaru i moderní designový z našeho e-shopu. Vždy by měl ale typově a barevně souznít se zbytkem vybavení ložnice. Nábytek z masivu vám proto rádi namoříme na barvu, která se hodí ke zbytku nábytku a ložnicového vybavení.

Při výběru dbejte i na bezpečnost: stolek by měl mít odkládací plochu ideálně ve výši postele. Popřípadě volte tak vysoký, aby vás při nočním převalování se neohrožovaly u stolku ostré hrany. Chcete si přece odpočinout, ne se zranit.

Novinka: filtry na řady nejoblíbenějších postelí

Líbí se vám nějaká postel a hledáte ze stejné řady lůžko s úložným prostorem nebo zvýšenou senior postel? Vyzkoušejte nové filtry.

Filtry na postele z masivu

Vybrané postele u nás koupíte nejen ve velikosti, která se vám do ložnice hodí, nebo namořené v barvě, jakou máte rádi. Vyberete si je u nás i v takové variantě, která vašim potřebám vyhovuje nejvíce: jako manželská postel, jednolůžko, postel s úložným prostorem nebo zvýšené lůžku usnadňující vstávání seniorům a všem, kterým už pohyb dělá trochu problémy.

Prostě pokud se vám nějaká postel z masivu líbí, nachystali jsme vám pro nejžádanější řady filtr, kterým si snadno zobrazíte všechny příslušné kousky masivního nábytku. Mezi jednotlivými nábytkovými řadami si také můžete snadno „překlikávat“. Vyzkoušejte si to :):

Jak opravovat dřevěný nábytek z masivu? 3. Tmelení

Odstranili jste starý nátěr a laky? Výborně, je čas na kontrolu nábytku, zda dřevo nemá na svém povrchu nerovnosti: praskliny, dírky, vrypy nebo uražené hrany.

Někdy nejen esteticky nábytek degradují, ale často zabraňují i v jeho použití. Proto bude třeba nerovnosti zacelit. Pokud vám na dřevěném nábytku chybějí celé díly, bude jejich náhrada práce spíše pro zkušeného truhláře. Šikovný kutil si při nápravě starého dřevěného nábytku vystačí i s tmelem či truhlářským voskem.

Tmel se hodí na masiv i dřevotřísku

Truhlářských tmelů je celá řada a využijete je na nábytek z masivu i na podklad z dřevotřísky. Při výběru tedy myslete na to, na co vlastně tmel využijete. Tvrdý výplňový tmel je na velké praskliny, spáry a díry. Dá se totiž dobře brousit. Na lišty kolem podlahy se hodí tmel, který zůstává stále pružný a brousit se nedá. Vypadlý suk vyplníte také tmelem nebo kulatinou stejného průměru.

 

Starý nábytek z masivu čekající a rekonstrukci

Tmel se hodí na masiv i dřevotřísku

 

Hotový jednosložkový tmel na masivní nábytek k okamžitému použití koupíte v každém hobby obchodu, ale můžete si ho také vyrobit doma vmícháním plavené křídy do fermeže, přimícháním sádry či pilin do disperzního lepidla (třeba Herkules) nebo vmícháním dřevěných piliny do syntetických laků a barev a podobně. Co také zvážit při koupi? Zda zaschlý tmel budete přebarvovat nebo ho necháte v jeho odstínu. Ve druhém případě nezapomeňte vybrat tmel ve vhodné barvě – najdete ji na obalu nebo na vystaveném vzorku. Důležitá je i přilnavost tmelu. V případě, že ho použijete na nábytek z masivu, dřevěné prvky či na dřevotřísku, si s přilnavostí hlavu lámat nemusíte – bude u takového podkladového materiálu dostatečná.

Tmelte jen očištěný nábytek

Před vytmelením je dobré nerovnost (díru, spáru) trochu očistit od prachu, třísek a pilin. Tmel nanášejte pomocí špachtle nebo větší třísky, vždy tak, aby trochu vystupoval nad povrch. Nechte tmel opravdu důkladně vyschnout a jeho výrazný nadbytek odstraňte ostrým dlátem. Povrch pak jemným smirkovým papírem vybruste do roviny. Nejdříve krouživý pohybem, pak struktuře dřeva. Doporučujeme použít smirkový papír na hranolku. Jinak se vám může stát, že na nábytku, který renovujete, naopak nechtěně novou prohlubeň vyrobíte. Nábytek z dřevěného masivu máte zatmelený a zbývá už jen poslední část renovace – nový nátěr.

Aktualita: filtry na vysoké postele

Ať už sháníte lůžka v provedení senior, nejste už tak čiperní jako dřív nebo se vám jen prostě špatně vstává, měly by vás zajímat vysoké / zvýšené postele.

Proto čím je vaše postel vyšší (a i vaše končetiny tak při sezení na posteli svírají větší úhel), tím se vám lépe z postele stává i na ni usedá. Sháníte vysokou / zvýšenou postel nebo postel v provedení senior? Výborně, jste tu správně. Pro snazší výběr jsme proto všechny postele s touto úpravou rozdělili podle velikostí: vyhovuje vám šířka 120, 140, 160, 180 nebo dokonce letiště 200 x 200 cm?

Snadno si teď vybírejte pomocí filtrů, které najdete v záhlaví oddělení vysokých postelí nebo na boční liště.

Aktualita: nově si u nás pořídíte si rozkládací postele

V menších bytech či malých domcích je to někdy boj doslova o každý centimetr. Proto jsme pro vás nachytali novou kategorii – rozkládací postele.

V menších bytech či malých domcích je to někdy boj doslova o každý centimetr. V noci se máte kde uložit ke spánku, ale málo platné, přes den postel zabírá vlnou část pokoje.

Určitě ale nejste sami, kdo přemýšlí, jak je zařídit tak, aby ušetřil místo. Jděte na to i vy chytře. Vyberte si rozkládací postel z českého výběrového masivu pro hosty i pro každodenní spaní a šetřete u sebe doma místo – postel roztáhnete z 90 cm na šířku 120 nebo dokonce až 160 cm.

Máte zájem o rozkládací postele? Připravili jsme pro vás nové oddělení, kde tyto postele snadno najdete. A ještě jeden bonus máme, pro tento nábytek z masivu je pro vás doprava zdarma.

5 věcí, co potřebujete pro kvalitní spánek

Kdo dobře spí, tomu se dobře žije. I tak se dá shrnout význam spánku pro kvalitu života. Jinými slovy, kdo dobře spí, pravděpodobně má dobrou životosprávu a mír v duši.

postel  z masivu s kocourem

Na spánek se dá dívat, ale i obráceně: spánkový deficit a s ním spojená neschopnost lidského organismu si přes noc odpočinout vede k únavě, ke krizi partnerského soužití či stresu. A od nich k hlubším problémům jako deprese a vyčerpání. Zdá se vám, že to ani s vaším spánkem není tak úplně v pořádku? Pak vám odpovědi dá tento článek.

1. Na spánek má být připravená i ložnice

Hektický styl života a prolínání práce s osobním životem způsobily, že zapomínáme na zkušenosti svých předků. Ke zdravému spánku potřebujete samostatnou ložnici, kde jsou místo blikající televize, tabletů a počítačů – postele. Na první pohled banalita skrývá velkou pravdu, která obyvatele garsoniér nepotěší: pokud pracujete nebo trávíte volný čas ve stejné místnosti, ve které spíte, kvalita spánku se vám sníží.

Místnost určená k odpočinku, ale nepotřebuje jen specializovaný nábytek do ložnice, ale i závěsy zaručující černočernou tmu. A ložnice potřebuje i dobré větrání. A proti místnosti, kde trávíte den, i nižší teplotu. Ne nadarmo jsou ložnice zařízeny poněkud minimalisticky: postel, nějaké šatní skříně nebo komody. Harmonicky a vlastně i stroze připravená ložnice našemu spánku prospívá. A udělat pořádek bychom si měli nejen v ní.

2. Ukliďte si v hlavě

Na spánek bychom si měli vynahradit dostatek času: alespoň 7, ale klidně i 9 hodin. A nejen dostatek, ale i určitou denní dobu. Ulehnutí do postele chce jistou pravidelnost. Ukládání do postele, ale vyžaduje nejen to. V ideálním případě byste měli jít spát, aniž byste hlavu zatěžovali stresem z práce, školním (ne)prospěchem svých ratolestí nebo vším, co způsobuje neklid. Proto je pro dobré usínání lepší, když si před spaním raději otevřete knížku než další kolo počítačové hry. Naučte se proto večer odepřít vše, co vám spánek stíží.

3. Těžká večeře = těžký spánek

Pokud se před spaním doporučuje pohyb, nemělo by to být vypjaté utkání, které vám tělo naplní euforií. Dobrá je aktivita, která tělo příjemně unaví. Pro mnohé jistě intimní chvilky a sex.

 

Postel nebo peníze?

Chcete být spokojení? Dobře se na to vyspěte. I vědci z Oxfordu přišli na to, že spánek nás těší víc než vyšší výplata.

 

Co je naopak před uložením se do postele zapovězeno, je kofein, nikotin, těžká jídla a alkohol. Toto vše zaručeně způsobí, že se budete v noci převalovat, jak kdybyste místo na matraci spali mezi kamení.

4. Tvrdší matrace = tvrdší spánek

Jakkoliv chceme peřiny měkké a hebounké, kvalitní matrace bude spíš taková, jakou doporučují ortopedi. Takže spíše tvrdší. Pokud si vyberete sendvičový typ ze dvou vrstev přilepených k sobě, platí, že na vrchní stranu patří její tvrdší polovina.

Matrace by měla být také z materiálu, který zajistí její vzdušnost a větrání. Člověku nesvědčí spánek v místě, kde je průvan nebo kde se víří prach. I matrace potřebuje cirkulaci vzduchu, takže pod ní potřebujete – postel.

5. Postel je království spánku

Jak jsme už psali, ložnice by v ideálním případě neměla sloužit k ničemu jinému, než je spánek. Na druhou stranu, ani postel by neměla být místem pro nic jiného než relaxaci. Ani pro práci, ani ke sledování televize.

Postel vám usnadní i ranní vstávání: nejdřív jedna noha, pak druhá, pomalu otvíráte oči a protahujete se… Jistě se poznáváte, že? Ať už letiště, manželské postele nebo jednolůžka – umožňují vám zaujmout optimální polohu pro všechny: na zádech nebo na pravém boku. Záleží i na kvalitě postele: postele z masivu jsou určitě vhodnější než vrzající rozviklané postele z dřevotřísky, které zaskřípají při každém převalení se.

Chcete být spokojení? Dobře se na to vyspěte. I vědci z Oxfordu přišli na to, že spánek nás těší víc než vyšší výplata.

Aby dlouho sloužil: mořený nábytek z masivu a jeho údržba

Nábytek z masivu, v dnešní době vyráběný za pomoci vyspělých technologií, neztratil nic na svém originálním vzhledu. A k němu získal další praktické a funkční vlastnosti. Které to jsou?

Proč se vůbec nábytek z masivu moří?

Nábytek z masivu je povrchově ošetřen bezbarvými laky nebo oleji a nabízí se velké množství odstínů k moření. Změnou odstínu nábytku doladíte barevné provedení celého interiéru.

Tmavší odstíny upřednostní jednotlivé kusy nábytku v místnosti. Mořením se zvýrazní rozdíly v masivu a plně vynikne originální kresba. Bílá či bělená ložnice z masivu se zachovanou strukturou dřeva zaujme asi každého

  1. Dřevo se mořením zušlechtí
  2. Zvýrazní se jeho typický charakter
  3. Získá požadovanou barvu
  4. Je lépe chráněn jeho povrch
  5. K moření se hodí všechny druhy dřeva

pohled na loznici Naomi

Vybrali jsme za vás: jednolůžková vysoká manželská postel Naomi supra buk a ukázky moření

Jak na údržbu mořeného nábytku z masivu

Pro údržbu povrchů nepotřebujete mnohdy víc než vlhký hadřík a občas trochu přírodního vosku. Nikdy nepoužívejte agresivní leštěnky s rozpouštědly – vyhýbejte se proto všem univerzálním prostředkům, u kterých si nejste jisti jejich účinností. Nemusely by zatočit jen s nečistotou.

Kvalitní zpracování povrchů u nábytku z masivu nevyžaduje žádnou náročnou péči. Stačí, když budete pravidelně utírat prach suchou utěrkou, aby se nedostal do pórů. Nebo nábytek sem tam vysajte – obojí vždy ve směru struktury dřeva. Kvalitní dřevěný nábytek – třeba postele z masivu – se vám za to odmění svou prostou krásou a prakticky nekonečnou životností.

Dejte pozor:

  • Mořený nábytek se špatně snáší s vodou
  • Vyhýbejte se agresivním leštěnkám
  • Mokrým hadrem jen zanesete póry prachem

Jaké jsou ochranné nátěry dřeva?

Ať už jde v našem případě o nábytek do bytu nebo ne, dřevo je i dnes vysoce módní záležitostí. Široká nabídka dřevěného nábytku a mnoho způsobů jeho použití přinesl i různé nátěry na dřevo na jejich povrchovou úpravu:

  • lazury dodají dřevu barevný odstín
  • impregnační prostředky zvýšují odolnost při napadení plísněmi, biologickými škůdci, mechy nebo houbami
  • krycí barvy zakryjí povrch dřeva a maximálně omezí prostup UV záření
  • transparentní laky povrch dřeva zcela uzavřou

Proč nakupovat výrobky od HP nábytek?

Veškerý nábytek je z kvalitní domácí kulatiny a díky své robustnosti vydrží dlouhá léta. Vyniká kvalitním zpracováním a můžete jej snadno kombinovat. Vyberte si z mnoha odstínů moření barvu svého oblíbeného typu dřeva.

Nejsme jen prodejci, známe podrobně výrobky a technologické postupy výroby nábytku. Proto vám rádi odborně poradíme. Při objednávce nad 3 000 Kč vám nábytek dovezeme až domů zdarma!

Aktualita: filtry na rošty

Pokud sháníte postele z masivu, potřebujete k nim nejen matrace, ale také rošty. Matrace, aby vám co nejlépe sloužila, potřebuje vhodnou oporu – rošt. Laťový nebo lamelový. Polohovací, s bočním nebo nočním výklopem.

Jen díky roštu vaše matrace volně dýchá. A lepé vám proto bude v nejlepší kondici sloužit. Pokud zvolíte vhodný rošt, matrace také na samotnou postel lépe dosedne a vám poskytne patřičný komfort.

Babské rady pro údržbu staršího dřevěného nábytku

Co spojuje všechny módní vlny a styly bytového designu napříč lety? Jedině nestárnoucí dřevěný nábytek. Nadčasovost dřevěného nábytku, ať už se jedná o pravé dřevo nebo dřevěný dekor, je ověřená celou řadou let.

Starý dřevěný nábytek

A stále platí, že pokud si vyberete kvalitní kousek, vydrží vám celá desetiletí. I když se okolní vybavení mění a přizpůsobuje se aktuálním módním trendům.

Jak na péči o dřevěný nábytek?

Kvalitní dřevěný nábytek lze bez nad sázky brát jako investici do vlastního bydlení. Ať už máte nábytek z masivu nebo dýhy, jedná se o pevný a odolný materiál. A se správnou péčí a údržbou bude vypadat jako nové po desítky let.

Jak ale poznat, co právě váš starší dřevěný nábytek potřebuje a jaký přípravek ho nejlépe ošetří? Co když si nemůžete vybrat z nepřeberného množství leštěnek v regálech drogerií, nebo se vám zdá, že po vašem ošetření se dřevo neleskne, jak by mělo? Nevíte si rady, jestli použít jiný prostředek pro postele z masivu a jiný pro skříně a komody? Zkuste osvědčené (ale bez záruky) babské rady, díky kterým dodáte dřevěnému nábytku potřebnou péči. A navíc ušetříte za koupi řady leštidel a saponátů.

Oslnivý lesk bez nepříjemného aroma

Určitě znáte speciální leštěnky se silnou vůní, které mají za úkol dřevěný nábytek jemně hydratovat, vyleštit a ochránit před prachem a zubem času. Zkuste kupovanou leštěnku vyměnit za doma vyrobenou. Dosáhnete vysokého lesku, přirozenější a šetrnější hydratace a příjemným bonusem je, že celý byt nezahltí chemické aroma.

Recept na domácí leštěnku je naprosto jednoduchý. Smíchejte lžíci olivového oleje se solí, řádně rozmíchejte a pomocí navlhčeného hadříku vleštěte do nábytku. Sůl jemně odstraní nečistoty a olivový olej šetrně ošetří dřevěný povrch nábytku a vytvoří nepatrnou ochranou vrstvičku.

 

A jak je to výrobky od Hp nábytek z našeho obchodu?

Připomínáme, tyto babské rady jsou vhodné pro starší nábytek. Naše skříně, postele nebo komody mají povrch ošetřený nástřikem mořidla. A povrch mají uzavřený několika vrstvami UV laku. Vše je vybroušeno do celistvé vrstvy a vytvrzeno v UV tunelu. A výsledek? Zvýrazněná kresba a barva masivního dřeva. A masivní nábytek s povrchem, který nepotřebuje žádnou složitější údržbu než občasné zbavení prachu.

 

Pryč s otisky

Možná se vám taky stalo: při běžném používání dřevěného nábytku, především stolů, stolků a komod z masivu, se prostě nevyhnete otiskům prstů nebo kolečkům od skleniček. Ale nezoufejte, jednoduše se jich zbavíte pomocí silného černého čaje. Vymáchejte hadřík v čaji a otisky rozleštěte. Černý čaj stejně účinně nahradí jablečný ocet.

Škrábance na dřevěný nábytek nepatří

I při tom nejšetrnějším zacházením se na dřevěném nábytku sem tam objeví škrábance. Nezoufejte, ani u hlubších škrábanců se se svým milovaným dřevěným kouskem nemusíte loučit. Smíchejte půl šálku octa s půl šálkem olivového oleje a pomocí vlhkého hadříku rozleštěte. Zbavíte se škrábanců a dřevo navíc šetrně ošetříte.

Co na běžné ošetření dřevěného nábytku?

Upřímně? Zapomeňte na speciální a mnohdy drahé saponáty, které jsou silným chemickým koktejlem. A nemusejí být pro dřevo z dlouhodobého hlediska vhodné. Pokud máte pocit, že bez bublinek a chemie není nic čistě, vyměňte saponát za obyčejné mýdlo na ruce. To je šetrnější díky složení i PH vhodnému pro lidskou pokožku. Dřevo umyje a nezatíží.

Pokud se chcete chemii úplně vyhnout, sáhněte po octu, sodě a oleji. Lesk a čistota zaručena. Nezapomínejte, že pro dřevo není vhodné příliš velké množství vody. Používejte jen mírně navlhčené hadříky a případné louže ihned vysušte suchým hadrem a dřevěný nábytek ošetřete olejem.

Blíží se konec letního času? Zatím asi ne

Jeho odpůrci se neshodnou, jaký čas vlastně chtějí. Z postele tedy budeme ještě nějakou dobu, při každé změně, vstávat i nadále rozlámaní.

 změna času

rawpixel.com | www.freepik.com

Na jaře 2019 na základě unijní konzultace s občany EU odhlasovala od roku 2021 Evropská komise zrušení letního času. Letní a zimní čas se ale ještě nějakou dobu střídat bude. Jak je to možné? Odpůrci střídání se, jak se dalo čekat, nedohodnou, co vlastně chtějí.

Jak je to u nás? Konec střídání podporuje cca 70 % českých občanů. 42 % z nich si přeje celoročně o hodinu dopředu posunutý čas (letní), cca 1/4 chce středoevropský – standardní – čas. A zbytek? Ten se nedokáže rozhodnout. Zastánci letního času argumentují vlastně podobně jako zastánci střídání: v létě nám letní čas protahuje denní světlo. V letní dny totiž svítá výrazně brzo ráno, takže jedno, jestli slunce vychází třeba ve 4 nebo v 5 ráno. Stejně z postele lezeme za denního světla. Kdežto večer tato hodina, když se setmí už po osmé hodině, bude mnohým citelně chybět.

Tak tu tedy budeme mít letní čas celoročně? Proti tomu se zase staví řada lékařů. Čas, kdy bychom se měli dostat do postele (a tedy i ráno vstávat), totiž výrazně ovlivňuje celý náš biorytmus – naše vnitřní biologické hodiny. Ty regulují celou řasu procesů v lidském těle – tlak, regeneraci, tvorbu melatoninu – tzv. hormonu spánku. Tím, kdo naše biologické hodiny natahuje a seřizuje, je právě denní světlo.

Letní čas v zimě by měl ale i jiný důsledek. Ráno, když se tělo probouzí, nám v něm denní světlo startuje procesy spojené s fungováním lidského organismu. Pokud bychom tedy vstávali více do tmy, došlo by s takovým nesprávným nastavením např. k více infarktům. Ty jsou totiž nejčastější právě ráno.

Střídání času a jeho vliv na spánek

  • Kvalitní spánek je podporován pravidelností a rutinou, kdy uléháme na lůžko.

  • Zdravý člověk se změnou vyrovná do několika dní. U někoho se ale nevyspělost projevuje zbytečným stresem a nižší soustředěností.

  • V prvních 3 dnech, kdy jdeme do postele nebo z ní vstáváme v jinou než naučenou dobu, roste riziko infarktu.

  • V pondělí po změně času roste četnost dopravních nehod kvůli nevyspání.