Rady a tipy, Strana 5

Co to je cinkované dřevo?

Na trhu naleznete mnoho výrobků z různých druhů dřevin a způsobu zpracování. U těch starších se jako materiál používal buk průběžný (dlouhé a délkově nenastavované průběžky neboli průběžné lamely).

To jádrový buk se bral na levnější výrobky, kde je rozhodující faktor cena.

Výrobci mířící na kvalitnější zboží ale od těchto variant postupně ustupují a snaží se zlepšit použitým materiálem celkovou kvalitu zboží. Průběžkový buk může být v určitých místech nestabilní a jádrový buk ze středového nevyzrálého dřeva je velice barevně nejednotný s náběhem tmavě hnědých až černých částí.

Cinkované dřevo spojuje ty nejlepší vlastnosti

V naší nabídce naleznete to nejlepší spojení všech vlastností bukového masivu: postele  z masivu a nábytek jsou pouze z napojovaného – cinkovaného bukového masivu. Masiv je tvořen z lamel výběrového buku a spojen klínovým ozubem. Jedná se o nejkvalitnější provedení s pestrým vzhledem kresby dřeva, vysokou pevností a tvarovou stálostí.

Bukový masiv je mírně pařený a má jednotný barevný odstín. Nábytek z masivu je tak odolný vůči mechanickému poškození a velice pevný v konstrukčních spojích.

Celkově se uvedené způsoby zpracování masivu dají porovnat následovně:

 

Buk cink

+ výběrový materiál bez vad
+ tvarově stabilní, nepraská a nesesychá
+ atraktivní parketový vzhled

- vyšší cena

 

Buk průběžný

+ pro někoho stará klasika
+ jednoduché zpracování

- horší stabilita tvaru

 

Buk jádrový

+ nízká cena
+ jednoduché zpracování

- horší kvalita materiálu
- velké barevné rozdíly

Hledáte nábytek do ložnice? Představujeme vám 4 styly

Mít tak možnost zařídit si pokoj dle svého vkusu! Kdo se takto zasní, většinou myslí obývací pokoj nebo místnost, kde tráví svůj volný čas. Nebo dokonce kuchyň. Proč ale ne ložnice?

Místo, kde trávíme z celého dne pravděpodobně nejdelší čas, si podobnou péči taky zaslouží. Pojďme si prohlédnout 4 styly, které českým ložnicím dominují.

Ložnice ve skandinávském stylu

V poslední době je poptávka po designu ze severských zemí. Dává důraz na přírodní materiály, monochromní barevnost světlých tónů a celkovou jednoduchost. Je to možná vliv dlouhých skandinávských nocí, že severské ložnice působí tak prostě, ale útulně.

 

Ložnice ve skandinávském stylu

Ložnice ve skandinávském stylu, foto: Douglas Gibb

 

Ať jednolůžko nebo manželská postel, spaní je vždy jednoduché bez zbytečných ornamentů, jak to jen může být. Takové postele jsou samozřejmě z masivu. Charakteristická je také dřevěná podlaha a absence velkých celoplošných koberců, bez kterých si české domovy neumíme představit.

Minimalistický styl

Ve své jednoduchosti se podobá skandinávskému. Ale ta tam je útulnost dřeva a parket. Minimalistický styl si libuje v jednoduchých jednobarevných plochách, pravých úhlech. Ložnice jsou zařízeny až poněkud stroze, šatní skříně jsou často zapuštěné do stěn.

 

Ložnice v minimalistickém stylu

Ložnice v minimalistickém stylu, foto: Bimago

 

Dřevěný nábytek často nahrazují noční stolky z oceli a skla. Samozřejmostí jsou velké skleněné plochy, které skoro smazávají hranici mezi interiérem a venkem. Přísný vzhled takové ložnice je doslova opakem retro – vintage stylu.

Vintage a retro styl

Oba termíny se vzájemně zaměňují, ale o jednu a tutéž věc nejde. Zatímco vintage označuje věci, co nějakým způsobem přežily, byly i později renovované, jsou ale původní. Retro pak patinu napodobuje. Ale pro naši potřebu budeme dělat, že rozdíl je dávno smytý.

 

Ložnice v retro stylu s cestovatelskými motivy

Ložnice v minimalistickém stylu, foto: Engineer contractor

 

Jaká bude ložnice a nábytek v tomto stylu? Bude určitě působit hřejivě, na první pohled příjemně, domácky a zabydleně. Jeho součástí budou zdobené dřevěné komody. Ze stejného materiálu nebudou chybět ani masivní postele, na které patří přehozy s jemným vzorem. Častý je motiv cestování – když otevřete okno takové ložnice, máte kdesi v dáli často pocit jemného šumění moře.

 

Rustikální ložnice

Styl připomínající venkov. A vlastně i jeho hodnoty: k nim patří jistá neměnnost a stálost prověřených hodnot. Není divu, že se v rustikálních interiérech objevuje často kámen a nábytek z masivu. A je jedno, zda malovaný, vyřezávaný nebo nesoucí stopy svého dlouhého věku – patiny.

 

Ložnice v rustikálním stylu

Ložnice v rustikálním stylu, foto: Incense

 

Zejména dřevo je materiál, který je časem prověřené a stopy stárnutí i drobné oděrky a rýhy mu sluší. Pokud je má vaše postel z masivu, skříň nebo komoda, netřeba si lámat hlavu. I to dělá atmosféru poklidného venkova, ve které se vám bude dobře spát.
Imunitu podporuje i kvalitní spánek

Pro svou imunitu mohou zejména starší lidé udělat i to nejmenší a vlastně samozřejmé – dobře se vyspat. Jak na to? Poradí vám doktorka Jitka Bušková na Českém rozhlase.

Bude 21. století stoletím spánku nebo bude pokračovat trend, kdy si spánku ubíráme?

Poslechněte si krátký pořad (necelých 25 minut) se sympatickou paní doktorkou Jitkou Buškovou. Dozvíte se v něm, kolik hodin spánku je dostatečných. A co vše vám případně hrozí, pokud spánek zanedbáváte.

Paní doktorka se také zamyslí nad tím, proč je spánkovým deficitem ohrožena zejména mladá generace a kolik hodin spánku je vlastně dostatečných.

Je to jen 5 nebo naopak dokonce 9 – 10 hodin. Záleží prý hlavně na vás, jak se po probuzení nebo opuštění postele cítíte a zda jste skřivan nebo sova. Či zda vás více zmáhá únava a trápí podrážděnost.

A co u mnohých oblíbený malý šlofíček po obědě? A co když si dáte před ním kafíčko nebo čaj? Jak vidíte, zajímavých dotazů padlo hodně.

Nový pohled také paní doktorka přinesla na spontánní probouzení během noci nebo na tzv. dospávání o víkendu? Možná vás překvapí novými poznatky, že o víkendu z postele prchat nemusíte a zvládnete alespoň tehdy něco dohnat z toho, co jste přes pracovní týden zanedbali. Ale pořád je nejvýhodnější kvalitní, pravidelný spánek.

Klikněte na článek:

8 hodin v posteli

Jak doma sestavit nábytek z masivu?

A není vlastně poněkud těžkopádný, abyste jej v případě potřeby přenesli jinam? Kvalitní nábytek z masivu je vyroben pomocí CNC obrábění, při kterém je možné nábytek spojit různými šrouby a spojovači. Díky kvalitní české výrobě má nábytek z masivu šrouby skryté. Takže jeho vzhled nenarušují.

Masivní nábytek – montáž pochopí i lajk

Propracovaný výrobní program zaručuje jednoduchou montáž. I správný obchodník by mněl i tak znát postup montáže a případně laikovi poradit, jak při montáži nábytku postupovat. Takže se nás nebojte při nákupu zeptat. A jak na montáž? Jednotlivé díly jsou uzpůsobeny přímo pro svůj účel a nemůže dojít k záměně.

 

skladani-posteli

 

 

Jen u skříněk z lamina se jednotlivé díly dělají univerzální. A tam může nastat problém s množstvím děr, které zamotají hlavu i odborníkovi. Je zde důležitá kvalita provedení i tloušťka materiálu. Masivní nábytek by měl být vyroben z 25mm masivu, tenčí materiál jen na vnitřní vybavení. Při záměně dílu (tloušťky) zde při zatížení například televizorem hrozí prohnutí desek – což je známo u levných skříněk.

Nábytek z masivu snadno vyneste i do patra

Masivní nábytek je oblíbený do chat a chalup. Smrkový masiv je asi o 1/3 lehčí než dřevotříska a má větší pevnost, takže nemusíte mít obavy z váhy nábytku při transportu takové komody z masivu do horních poschodí nebo do podkroví.

Takže jaké výhody má nábytek z masivu?

  • Spojovací šrouby jsou skryté a nenarušují vzhled
  • Nábytek snadno sestavíte – nemůžete díly zaměnit
  • Nábytek je lehčí než dřevotříska, vynesete ho i do patra
Jak prodloužit životnost matrace?

Nic není věčné, ani matrace, kterou si do postele pořídíte. Její životnost výrobci často uvádí i 15 až 20, z hlediska hygieny se doporučuje matraci do cca 10 let vyměnit.

Investovat do matrace se vyplatí už při nákupu. Záda a spokojená mysl vám za kvalitní spánek jen a jen poděkují. Není v tom smyslu pranic nezajímavé, že s větší ochotou investujeme do drahé televize, u které čekáme možná poloviční životnost a před kterou strávíme sotva polovinu času, než při nákupu matrace. Investovat do matrace se ale vyplatí nejen při nákupu – ale i během jejího používání. Jak se o matraci starat, aby po onu dobu sloužila co nejlépe?

Kdy vlastně ta stará dosloužila

Čas k výměně poznáte docela snadno. Ve středu se vytvořila zřetelná proleženina. Matrace na sobě nese viditelné znaky intenzivního používání: odřeny nebo dokonce protržený povlak, opotřebované švy. Doba používání (jak jsme uvedli – do 10 let) se nebezpečně rychle blíží svému naplnění.
Matrace patří na rošt

Pokud položíte matraci na pevný podklady (třeba přímo na podlahu), ničíte matrace nejen mechanicky, ale způsobíte i její špatné odvětrávání. Matrace tak nemůže dýchat. Hrozí koncentrace vlhkosti a s ní i spojené plísně. Ideální jsou pružné lamely nebo dřevěné rošty. Dobrý rošt je tedy bezpečnou a jistou spojnicí mezi postelí a matrací. A zároveň umožní, aby matrace měla dostatek prostoru a přirozeně „dýchala“. Vybíráte si u nás postel z masivu a chcete k ní správný rošt. Obraťte se s dotazem na nás, rádi poradíme.
Matrace by ale měla dýchat z obou stran: proto každé ráno povlečení hned nezastýlejte, ale nechte postel obrazně řečeno nějakou tu minutu vydechnout.

Matraci pravidelně obracejte

Matrace nepotřebuji jen pravidelné větrání a úklid spojený s vysáváním. Abyste předešli tvorbě propadlých částí, matraci obracejte. Bude tak namáhána rovnoměrněji. Obracejte ji na posteli ale nejen od hlavy k nohám. Pokud to její váha a velikost umožní, otočte ji, ideálně s každou změnou povlečení, i spodní stranou nahoru. Rovnoměrným zatěžováním matrace výrazně přispějete k její delší životnosti a kvalitnějším spánkem během doby jejího používání.

Matraci chraňte

Vašemu lůžku neškodí jen zvýšená prašnost. Jak se zmenšují byty, je častější praxe, že celou část bytové jednotky určené k obývání tvoří jedna jediná místnost. Ta spojuje všechny funkce: tedy odpočinek a spánek – a k nim i vaření. Ale i když máte luxus samostatné ložnice, vaše matrace ocení, pokud na ni použijete vhodný chránič. Ochranný povlak zamezí cestě loupajících se šupinek naší kůže do útrob postele a matrace. A tím zbaví zde sídlící roztoče jejich hlavní potravy. Bez dostatku této stravy se tak roztoči nemohou nekontrolovatelně množit. Povlak často ochrání matraci i celou postel, když si do ní omylem vylijete nedělní ranní čaj nebo kávu.

Postel slouží jen pro odpočinek

Matraci nesvědčí jednostranné zatěžování. Pokud máte rádi jednu polohu spánku a po posteli během noci necestujete, jak už víte, měli byste matraci pravidelně obracet. Postel by ale taky neměla sloužit jako odkladiště těžkých předmětů – třeba velkých knih, kterými chcete před spánkem pravidelně listovat. Rošty a matrace také nebudou rády, když si z vaší postele udělají děti trampolínu.

Jak změnil koronavirus naše bydlení?

Je za námi více než rok trvající (a doufejme, že končící) pandemie. A s ní související říznutí do stylu života, na jaký jsme byli zvyklí. Jak moc byl tento řez radikálním?

Ulice měst v době pandemie osiřely

Ulice měst osiřely [foto: stocksnap.io]

Lockdownem uzavřená společnost s sebou přinesla nejen prázdné obchody a školy, ale také pracoviště a omezenou možnost zábavy nebo vycestování. Už jsme to psali dříve: naše byty se chtě nechtě změnili na místo, které nám mělo nahradit zavřené kanceláře, tělocvičny a zmíněné školy.

Situace, kdy přes bytu stalo zároveň pracoviště, případně třída nebo tělocvična, změnila nároky na zažitou organizaci bytu. Více než dřív více nejdřív klademe důraz na víceúčelovost nábytku místností (dvojpatrové palandy, skládací stolky, stěny a postele) a dobré využití prostoru. Balkon nebo terasa jsou u nás ještě víc ceněným bonusem, když nahrazují možnost trávení volného času v naráz nepřístupné přírodě.

Koronavirus přinesl také změny v nakupování: nábytek a bytové doplňky častěji nakupujeme internetových obchodech (jako je nakonec třeba právě tento). A věříme, že trend těchto pohodlných nákupu vydrží do budoucna

100 000 za 1 m2. A není to málo?

Obecně přiškrcená možnost utrácet peníze (za zábavu, oblečení, kulturu nebo třeba za dovolenou) jen posílila tendenci Čechů dále navyšovat své úspory. Jedním segmentem trhu, který má paradoxně za sebou mimořádně úspěšný rok, jsou reality. Alespoň z pohledu prodávajících. Během roku došlo bezprecedentnímu navýšení nových hypoték. A s tím i k nebývalému zvýšení cen za metr čtvereční.

Patříte ke šťastlivcům, kteří si nově pořídili chatku nebo chalupu? Čerstvého vzduchu, dlouhých západů slunce a klidných rán si užijete ve stylovém interiéru. Jeho atmosféru vám pomůže vykouzlit nábytek. A když chata, tak dřevo. Když nábytek, tak masiv. Nemusí jít o tradiční selské bytelné postele, malované lavice, truhly a skříně. V malé chatce bude dobře vypadat jednoduchý skandinávský nábytek s dlouholetou tradicí spojení bydlení s přírodou. Jinde nedají dopustit na prosté tvary tradičního dřevěného nábytku, jako jsou masivní postele, skříně či komody.

Nejen v Praze, ale i v Brně a dalších velkých městech. I to do budoucna ovlivní styl bydlení. Ani vyšší hypotéky nejsou schopný zafinancovat adekvátně velké byty, proto v novostavbách často dominují jednotky těch nejmenších nejzákladnějších dispozic: 1 + kk nebo 1 + 1. Tím si zakládáme na budoucí bydlení: bude ještě více klást důraz na minimalismus, mnohostranné využití prostoru a velkou variabilitu skládacího nábytku.

Nová zkušenost: město bez města

Zajímavým fenoménem se stalo takzvané město bez města. Co tím rozumíme? Všichni dávající přednost životě s velkou koncentrací lidí naráz zjistili, že život ve městě přináší pouze nevýhody – bez toho, kvůli čemu si život ve městě kdysi vybrali. Zavřené byly školy, restaurace kavárny, kina, galerie, divadla i hudební kluby.

Dřevěné chalupy nad zlato

S tím, jak život ve městě přišel o své benefity a lákadla, ruku v ruce stoupal zájem o nemovitosti v horách nebo obecně na venkově. Realitní makléři sledovali stále rostoucí ceny i to, že nemají co prodávat. Z trhu rychle zmizely nejen chaty chalupy a apartmány Krkonoších, Posázaví, na Šumavě nebo v Beskydech, ale i pásu kolem Prahy a Brna. Zájemců proti loňsku přibylo až o 30 %, často ochotných předplatit cenu i o jednu čtvrtinu. Důvodem nebyl nějaký nárůst milovníků dřevěných roubenek a poctivého nábytku z masivu. V době, kdy není možné cestovat, nastal útěk měšťáků na venkov.

Pokud jsme na začátku psali o tom, co koronavirus přinesl nového, tady se jen potvrzuje známé: co Čech, Moravan nebo Slezan, to chalupář nebo zahrádkář.

Jaká je správná výška postele?

Jak si kdo ustele, tak si i lehne. A jak si lehne, tak se i ráno probudí. Určitě taky víte, že od toho, jak odpočatí a spokojení ráno z postele vstanete, se odvíjí i zbytek dne. Prostě správný spánek – to je hotová alchymie.

Pokud je člověk mladý, tak mu stačí obyčejná matrace položená rovnou na podlaze. Jak je člověk starší a z postele se mu vstává hůř a hůř, zjišťuje, že takové řešení nedělá dobře ani jemu ani matraci.

Matrace potřebuje dýchat

Matrace by měla být usazena na roštu. Rošt jednak pomáhá matraci ještě lépe reagovat na lidské tělo a rovnoměrněji rozložit jeho váhu. Matrace se tak pomaleji proleží. Navíc matrace, aby si po delší dobu udržela své nejlepší vlastnosti – měla dostatek prostoru, aby mohla větrat. Jen tak se matrace po krátké době nestane základnou pro množení roztočů nebo dokonce plísní. Tady by měli zbystřit nejen alergici. Prostě matrace se bez roštu neobejde.

Pod vysokou postel se snadněji uklízí…

Zvýšená postel, kde matrace nebo rošt neleží přímo na podlaze, vám usnadní úklid. Pod takové lůžko se snadno dostanete se vysavačem nebo některým z nástrojů na úklid podlahy. Uvolněné místo můžete samozřejmě využít pro instalaci zásuvky nebo boxu. Úložný prostor pod postel vám tak výrazně pomáhá šetřit místo pro jiný masivní nábytek a zejména v menších bytech je k neocenění.

… a snadněji se z ní vstává

Nejen postele, co mají čelo, jsou chráněny před průvanem. Tento pohyb vzduchu je často umožněn průduchy a špatným utěsněním pod dveřmi. Proto všichni, kdo průvanem trpí, by měli volit vyšší postel. A vyšší postel ocení zejména při vstávání všichni, kdo už mají horší kondici.

Pokud totiž každé ráno nechcete dělat nechtěné dřepy (což třeba v seniorském věku těžko zvládnete), potřebujete lože, ze kterého se vám bude pohodlně vstávat. I mladší člověk je rád, když se po ránu nejdříve posadí. Při prudkém vstávání se mu tak nezatočí hlava.

Vysoké postele ocení:

  • senioři,
  • budoucí maminky,
  • všichni s problémy pohybového aparátu
  • nebo osoby trpící nízkým tlakem.

Jak poznáte správnou výšku postele? Vaše dolní končetina by při sezení měla svírat přibližně pravý úhel. Dělá to tedy postele vysokou 45 – 55 cm (běžná výška postele z masivu v naší nabídce je cca 37 cm). Pro seniory i více – platí, že čím bude větší úhel, který bude svírat stehenní a holenní kost, tím bude pro ně stávání snazší.

Jaké nábytkové trendy se pro prosazují rok 2020

Rok se všemi jeho dosavadními veletoči je pak krásný příklad toho, jak se odhady trendů pro nábytek a interiéry, kterými rok končil a nový rok začal, ukázaly být tak trochu včerejšími novinami. Často rychle zastaraly a přestaly být relevantními. Všechny? To určitě ne.

Některé se naopak do útlumu života a společnosti spojeným s korona krizí pozoruhodně trefily. Třeba barva. V paletě barev na nábytek (nejen čalounění, ale třeba čela postelí, polštářky, dekorativní drobnosti na skříně) u designerů překvapivě vyhrála pánská móda. A s pánským šatníkem spojená monochromii, jednoduchosti a tlumenosti škály barevných tónů. Barvy mohou být i sytější, ale bez výrazných vzorů. A je pravda, že podobně střídmé inspiraci přeje doba dobrovolné úspornosti a omezování.

Slovo roku 2020 bude určitě koronavirus. A taky karanténa, která otestovala možnosti práce z domu. Navrch často s péčí o děti a jejich domácí výukou. Proto se znovu a znovu přetřásá, jak pomocí nábytku lépe zorganizovat prostor, aby zvládl naráz více těchto funkcí. Nesmíme také zapomenout na sucho a na vrcholící kůrovcovou krizi a důraz na dřevěný nábytek a vůbec masivní dřevo nebo doplňky z dalších přírodních materiálů (kromě zmíněného dřeva i hliník, měď, bavlna nebo sklo).

Novou vlnou zájmu si tak prošly zakázkové postele: ať už se to týká atypických rozměrů nebo postelí spojujících více funkcí – třeba s úložným prostorem.

Na pokračující vzrůstající ceny bytů a jejich stále menší výměry nereaguje jen multifunkční nábytek. Opticky je zvětší otevřené prostory ve světlých barvách (zájem se obrací k uklidňující a uvolňující pastelové barvě „neo mint“), kde se najde místo třeba na domácí cvičící koutek.

Novým luxusem jsou věcmi nezahlcené interiéry. Bude se vám v nich lépe dýchat a nebudete plýtvat časem při nikdy nekončícím uklídu. Na internetu najdete spoustu návodů, jak své bydlení očistit o dusivý přetlak nepotřebných věcí: o komínky oblečení, které léta nenosíte, o knihy, které už nikdy číst nebudete, nebo o harampádí nahromaděné z prázdninových cest. Zmíněné úložné prostory pod postele tak přes den šetříte třeba pro povlečení (a z masivní postele je pohovka).

S pohybem v menších prostorech částečně souvisejí i zaoblené hrany nábytku z dřevěného masivu, které ale zároveň odkazují na retro estetiku 70. let minulého století. Koronavirový čas nuceného i dobrovolného uskromnění se ještě víc zdůraznil principy japonské estetiky wabi-sabi: tedy jednoduchosti a přijmutí její nedokonalosti a dočasnosti.

Když se nedaří usnout…

Příslovečné počítání oveček zažil určitě každý. Nejsou to jen horké tropické noci, kdy se na posteli převalujeme a nemůžeme usnout. Nějakou formu poruchy spánku zažil určitě každý z nás. A určitě i vy víte, jak jsou bezesné noci nepříjemné a jak dokáží život znepříjemnit. Pokud si každý den zkrátíme spánek o hodinu, na konci týdne budeme ve stavu, jako bychom měli v krvi promile alkoholu – tedy ve stavu lehké opilosti.

počítání oveček

rawpixel.com | www.freepik.com

Nedostatek spánku se dá překonat krátkodobě. Pokud si ale spánek krátíme pravidelně, spánkový deficit pro nás bude mít fatální zdravotní následky.

Co při nespavosti radí spánkoví odborníci?

I. Pozor na některá jídla

Vašemu kvalitnímu spánku pomůže celodenní kvalitní strava. Před spánkem se vyhýbejte těžkému jídlu a velkým porcím. Pokud na spánek potřebujete klid, s přecpaným žaludkem vám tělo pokoj asi nedá. Vyhýbejte se i jídlům, s velkým množstvím sacharidů, alkoholu a kávě.

II. Snažte se pozitivně naladit

Člověk by měl uléhat do postele v dobrém rozpoložení. Před spánkem nekoukejte na mobilní telefon. Většinou vás tam čekají negativní emoce způsobující zprávy nebo zneklidňující diskuse na sociálních sítí. Schovejte budík a hodinky. Tikající sekundy a pohled na ubíhající ručičku vám na klidu ke spaní nepřidá.

III. Pomáhá rutina

K ní může patřit meditace, cvičení jógy, horká sprcha, čtení knihy (klidně čtěte dětem pohádky), vzpomínání na oblíbená místa nebo rekapitulace věcí, které se nám ten den povedly a za které se můžeme večer pochválit. Doporučenou rutinou je pravidelnost doby, kdy chodíte spát.

Alfou a omegou vydatného spánku bývá tmavá a chladná ložnice. Pokud to jde, snižte v ní teplotu a dopřejte si dostatek čerstvého vzduchu.

IV. Poslouchejte uklidňující hudbu

Hudba je lék i na špatný spánek. Absolutní ticho totiž na něj není ten pravý recept.

Samozřejmě hudba by měla být neagresivní, relaxační, poklidná a puštěná spíše tlumeně. Odborníci doporučují si jako kulisu k usínání pouštět i nahrávky šumu lesa, moře nebo z rozkvetlé louky.

V. A samozřejmě: kvalitní postel a matrace

Postel by v ideálním případě měla sloužit jen pro spánek, intimní chvilky a ranní lenošení. Pokud ji používáte na práci nebo večerní sledování televize nebo brouzdání internetem, tělo si nezvykne, že ulehnutí do postele znamená příchod doby určené k usnutí. Kvalitní postel z masivu také vás pokaždé nevyruší zaskřípáním, když se jen trochu převalíte. Podobně by oporu vašemu tělu měla poskytovat matrace. Ta by měla být adekvátně tvárná i tuhá zároveň, aby se usínání nestalo spíše trápením.

Má kvalita ovzduší vliv na náš spánek?

Daří se vám v poslední době lépe spát? Možná za to může čistší ovzduší, které přispívá k větší efektivitě spánku.

Stačilo prý 10 dní a v období koronavirové karantény se pročistilo ovzduší. Jako celek méně vyrábíme, méně rozvážíme. Školy jsou zavřené, často pracujeme z domu a také obvyklá zábava mnohých – sednout do auta a něco zařizovat – je na ústupu. A hned se nám všem lépe dýchá. Ale platí, že se nám také zároveň lépe spí?

Podle amerických vědců, kteří sledovali obyvatele městských center, předměstí a periferií, byla kvalita vzduchu, když vlezeme do postele, zásadní. Silnější hodnoty znečištění znamenaly, že se v posteli před usnutím déle převalujeme. Mikročástice poletující vzduchem dráždí nos a dutiny. To je fakt. Zda to má ale skutečně vliv na to, jak se vyspíme, budou vědci asi potřebovat důkazů víc.