Jak prodloužit životnost matrace?

Nic není věčné, ani matrace, kterou si do postele pořídíte. Její životnost výrobci často uvádí i 15 až 20, z hlediska hygieny se doporučuje matraci do cca 10 let vyměnit.

Investovat do matrace se vyplatí už při nákupu. Záda a spokojená mysl vám za kvalitní spánek jen a jen poděkují. Není v tom smyslu pranic nezajímavé, že s větší ochotou investujeme do drahé televize, u které čekáme možná poloviční životnost a před kterou strávíme sotva polovinu času, než při nákupu matrace. Investovat do matrace se ale vyplatí nejen při nákupu – ale i během jejího používání. Jak se o matraci starat, aby po onu dobu sloužila co nejlépe?

Kdy vlastně ta stará dosloužila

Čas k výměně poznáte docela snadno. Ve středu se vytvořila zřetelná proleženina. Matrace na sobě nese viditelné znaky intenzivního používání: odřeny nebo dokonce protržený povlak, opotřebované švy. Doba používání (jak jsme uvedli – do 10 let) se nebezpečně rychle blíží svému naplnění.
Matrace patří na rošt

Pokud položíte matraci na pevný podklady (třeba přímo na podlahu), ničíte matrace nejen mechanicky, ale způsobíte i její špatné odvětrávání. Matrace tak nemůže dýchat. Hrozí koncentrace vlhkosti a s ní i spojené plísně. Ideální jsou pružné lamely nebo dřevěné rošty. Dobrý rošt je tedy bezpečnou a jistou spojnicí mezi postelí a matrací. A zároveň umožní, aby matrace měla dostatek prostoru a přirozeně „dýchala“. Vybíráte si u nás postel z masivu a chcete k ní správný rošt. Obraťte se s dotazem na nás, rádi poradíme.
Matrace by ale měla dýchat z obou stran: proto každé ráno povlečení hned nezastýlejte, ale nechte postel obrazně řečeno nějakou tu minutu vydechnout.

Matraci pravidelně obracejte

Matrace nepotřebuji jen pravidelné větrání a úklid spojený s vysáváním. Abyste předešli tvorbě propadlých částí, matraci obracejte. Bude tak namáhána rovnoměrněji. Obracejte ji na posteli ale nejen od hlavy k nohám. Pokud to její váha a velikost umožní, otočte ji, ideálně s každou změnou povlečení, i spodní stranou nahoru. Rovnoměrným zatěžováním matrace výrazně přispějete k její delší životnosti a kvalitnějším spánkem během doby jejího používání.

Matraci chraňte

Vašemu lůžku neškodí jen zvýšená prašnost. Jak se zmenšují byty, je častější praxe, že celou část bytové jednotky určené k obývání tvoří jedna jediná místnost. Ta spojuje všechny funkce: tedy odpočinek a spánek – a k nim i vaření. Ale i když máte luxus samostatné ložnice, vaše matrace ocení, pokud na ni použijete vhodný chránič. Ochranný povlak zamezí cestě loupajících se šupinek naší kůže do útrob postele a matrace. A tím zbaví zde sídlící roztoče jejich hlavní potravy. Bez dostatku této stravy se tak roztoči nemohou nekontrolovatelně množit. Povlak často ochrání matraci i celou postel, když si do ní omylem vylijete nedělní ranní čaj nebo kávu.

Postel slouží jen pro odpočinek

Matraci nesvědčí jednostranné zatěžování. Pokud máte rádi jednu polohu spánku a po posteli během noci necestujete, jak už víte, měli byste matraci pravidelně obracet. Postel by ale taky neměla sloužit jako odkladiště těžkých předmětů – třeba velkých knih, kterými chcete před spánkem pravidelně listovat. Rošty a matrace také nebudou rády, když si z vaší postele udělají děti trampolínu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení