Jak prodloužit životnost matrace?

Nic není věčné, ani matrace, kterou si do postele pořídíte. Její životnost výrobci často uvádí i 15 až 20, z hlediska hygieny se doporučuje matraci do cca 10 let vyměnit.

Investovat do matrace se vyplatí už při nákupu. Záda a spokojená mysl vám za kvalitní spánek jen a jen poděkují. Není v tom smyslu pranic nezajímavé, že s větší ochotou investujeme do drahé televize, u které čekáme možná poloviční životnost a před kterou strávíme sotva polovinu času, než při nákupu matrace. Investovat do matrace se ale vyplatí nejen při nákupu – ale i během jejího používání. Jak se o matraci starat, aby po onu dobu sloužila co nejlépe?

Kdy vlastně ta stará dosloužila

Čas k výměně poznáte docela snadno. Ve středu se vytvořila zřetelná proleženina. Matrace na sobě nese viditelné znaky intenzivního používání: odřeny nebo dokonce protržený povlak, opotřebované švy. Doba používání (jak jsme uvedli – do 10 let) se nebezpečně rychle blíží svému naplnění.
Matrace patří na rošt

Pokud položíte matraci na pevný podklady (třeba přímo na podlahu), ničíte matrace nejen mechanicky, ale způsobíte i její špatné odvětrávání. Matrace tak nemůže dýchat. Hrozí koncentrace vlhkosti a s ní i spojené plísně. Ideální jsou pružné lamely nebo dřevěné rošty. Dobrý rošt je tedy bezpečnou a jistou spojnicí mezi postelí a matrací. A zároveň umožní, aby matrace měla dostatek prostoru a přirozeně „dýchala“. Vybíráte si u nás postel z masivu a chcete k ní správný rošt. Obraťte se s dotazem na nás, rádi poradíme.
Matrace by ale měla dýchat z obou stran: proto každé ráno povlečení hned nezastýlejte, ale nechte postel obrazně řečeno nějakou tu minutu vydechnout.

Matraci pravidelně obracejte

Matrace nepotřebuji jen pravidelné větrání a úklid spojený s vysáváním. Abyste předešli tvorbě propadlých částí, matraci obracejte. Bude tak namáhána rovnoměrněji. Obracejte ji na posteli ale nejen od hlavy k nohám. Pokud to její váha a velikost umožní, otočte ji, ideálně s každou změnou povlečení, i spodní stranou nahoru. Rovnoměrným zatěžováním matrace výrazně přispějete k její delší životnosti a kvalitnějším spánkem během doby jejího používání.

Matraci chraňte

Vašemu lůžku neškodí jen zvýšená prašnost. Jak se zmenšují byty, je častější praxe, že celou část bytové jednotky určené k obývání tvoří jedna jediná místnost. Ta spojuje všechny funkce: tedy odpočinek a spánek – a k nim i vaření. Ale i když máte luxus samostatné ložnice, vaše matrace ocení, pokud na ni použijete vhodný chránič. Ochranný povlak zamezí cestě loupajících se šupinek naší kůže do útrob postele a matrace. A tím zbaví zde sídlící roztoče jejich hlavní potravy. Bez dostatku této stravy se tak roztoči nemohou nekontrolovatelně množit. Povlak často ochrání matraci i celou postel, když si do ní omylem vylijete nedělní ranní čaj nebo kávu.

Postel slouží jen pro odpočinek

Matraci nesvědčí jednostranné zatěžování. Pokud máte rádi jednu polohu spánku a po posteli během noci necestujete, jak už víte, měli byste matraci pravidelně obracet. Postel by ale taky neměla sloužit jako odkladiště těžkých předmětů – třeba velkých knih, kterými chcete před spánkem pravidelně listovat. Rošty a matrace také nebudou rády, když si z vaší postele udělají děti trampolínu.