5 triků, jak opticky zvětšit prostor

Je to tak trochu zákon schválnosti: ať obýváme byty a domky jakkoliv velké, vždycky nám minimálně jeden pokoj ke spokojenosti chybí.

A což teprve miniaturní garsoniéry a městské malometrážní byty. To je dokonalá výzva, jak pracovat s extrémně nepříznivou bytovou dispozicí. Jak se s ní vypořádat?

Prostorný pokoj s minimem nábytku


Kdo má velký byt, má vyhráno

1. V jednoduchosti je síla

Hromadíme nové věci, zakládáme rodiny, do domácnosti přibereme psa – jen ty byty jsou pořád stejné. Obecná rada, že se máme nepotřebných věcí zbavit, tedy často neplatí. Ale stísněným podmínkám svědčí jednoduchost, prostý nábytek, minimalistický design, zrcadla. A taky když si udržujte pořádek a vše vracíte na své místo. A místnostem dopřejete dostatek světla.

2. Využijte sílu barev

Ani barvy vám byt nezvětší a neudělají více místa na další nábytek. Ale díky nim iluzi větších místností docela dobře vykouzlíte. Z barev, které nám pomohu prostor trochu prosvětlit a nafouknout, je nejtradičnější bíla. Dobře se kombinuje s výraznými barevnými doplňky (jako je třeba sytě natřený dřevěný nábytek z masivu) a celkově prostor odlehčuje. Opticky neutrální šedá, neagresivně působí i žlutá nebo zelená.

Opačně zato působí barvy jako oranžová nebo červená, které místnosti na pohled zužují. Chcete praktický příklad? Potřebujete-li místnost opticky zvětšit? Použijte na podlahu tmavší barvy než na stěny. Pokud chcete na pohled zvýšit strop, světlý tón volte i pro strop. Barvy do malých prostorů tedy patří, ale pozor na výrazné vzory.

3. Tapety se vzorem? Spíše ne

Tato rada se nebude líbit milovníkům pestrých tapet. Pokud k nim patříte a nechcete se tapet vzdát, vyberte si raději ty s menšími a ne tak výraznými vzory. Těch se vyvarujte i na podlaze a na potahu k nábytku. K tomu máme i další radu.

4. Vsaďte na více účelovost

Z jedné věci máte dvojí užitek: rozkládací pohovka se na noc změní na manželskou postel, zvýšená palanda v pokoji s vysokým stropem vytvoří klidný kout na práci u počítače a z patrové dětské postele se stane místo k hrám. Bude z ní kouzelný hrad nebo zaoceánská loď? Nechte na dětské fantazii, k čemu si ji i pomocí doplňků, jako jsou závěsné kapsáře, přetvoří. Protože děti jsou úplní mistři v tom, jak si svět kolem sebe dokáží přizpůsobit.

 

Dětské patrové postele se závěsy

Závěs přemění patrovou postel v hrad

 

 

Pozor na příliš masivní nábytek

Dřevěný nábytek robustní konstrukce (často prodávaný jako rustikální styl) bude v malých prostorech výrazně dominovat. A bude tak působit poněkud těžkopádně. Vhodný naopak bude na světlé barvy namořený nábytek. V odstínech dřeva, jako je buk, olše nebo smrk.

 

5. I vy bojujte o každý centimetr

Malé byty charakterizuje zejména nedostatek odkládacích a skladovacích prostorů. Není divu, veškerý prostor je využitý na postele a šatní skříně. Kam ale chcete dát staré oblečení, hračky, knížky nebo věci, které využíváte pouze sezónně? Třeba brusle nebo věci na lyžování. Pokud si vyberete zvýšené postele s úložním boxem, v boji o centimetry zase vyhrajete jednu důležitou bitvu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení