Co to je UV lak a proč se používá

Zajímá vás, co to je UV lak a proč se vlastně používá? Přečtěte si náš článek a dozvíte se víc.

UV lak

Dnešní doba nabízí několik možností úpravy povrchu masivu. Některé technologie se stále vyvíjejí a některým končí uplatnění s ohledem na kvalitu nebo nezávadnost – ekologii. Postupem času se syntetické barvy a nitro laky nahradily modernějšími materiály a v současnosti se dá kvalitně lakovat některým druhem vodových laků nebo olejů. Nejmodernější a nejkvalitnější povrchová úprava třeba na postele z masivu je při použití UV laků.

UV lak vytváří přirozený odstín masivu

Laicky můžeme mluvit o vodním laku, ale vody tam moc není. Lak se vytvrzuje pomocí záření v tunelu a tím je vytvořen přirozený odstín masivu. Zároveň se odstraní koroze laku a následné probarvování. U většiny laků se dá pracovat s množstvím sušiny a tím docílit menšího či většího lesku. Mezi vysokým leskem a matným lakem je velký rozdíl a doporučujeme si předem rozmyslet, jaký interiér si sestavíte.

 

Na vysokém lesku je vidět prach

Vysoký lesk je náchylný na poškození a velice na něm vyniká prach a nečistoty. Napouštění masivu olejovými laky se nejvíce hodí na starší kusy nábytku a jejich napodobeniny. Vynikne kresba dřeva a povrch je lehce drsný, protože olej nevytváří vrstvy a neuzavře povrch dřeva. Vyznačuje se zvláštním pocitem na dotek a přírodním vzhledem. Dnes nejrozšířenější používané laky jsou na vodní bázi a nanášejí se různými způsoby: od štětce, stříkáním až po polévací linky.

stříkání laku

Stříkání laku

 

Námi nabízené postele a nábytek z masivu dokončujeme stříkáním vodou ředitelných laků při kombinaci s mořením. U výrobků v přírodním odstínu se používá bezbarvý UV lak. Tyto dva způsoby mají největší odolnost proti poškození a oba způsoby se provádí na polomat.

Úprava UV lakem od HP nábytek je velice odolná

V celé naší nabídce postelí a nábytku naleznete možnost výběru moření do několika odstínů nebo přírodní odstín masivu. Moření se provádí nástřikem mořidla a poté se povrch uzavře nástřikem několika vrstev laku. Mezi každou vrstvou je vše přebroušeno a vznikne ucelená vrstva laku s hladkým povrchem. Standardní lakování přírodního odstínu masivu se provádí na válcové navalovačce a následně okamžitým vytvrzením v UV tunelu. Po nanesení přesné vrstvy laku reagující na UV záření je vše vytvrzeno, u masivu se zvýrazní kresba a barva dřeva.

Po třech vrstvách laku, včetně mezibrusu, se dokončí ucelený povrch. Díky těmto lakům a použitým technologiím se  v této době  jedná o nejlepší možnou povrchovou úpravu pro masivní nábytek. Úprava je velice odolná proti poškození a díky vytvrzení v tunelu dostane masiv velice přirozený odstín, který si zachová po celou dobu používání. Je to dlouhá a odborná práce , která zdůrazní celé provedení výrobku. Takto upravené povrchy nepotřebují žádnou další údržbu a stačí jen občas setřít částečky prachu.

 

Výhody UV laku

  • Zvýrazňuje kresbu a barvu dřeva
  • Masiv má přirozený odstín
  • Úprava je odolná
  • Povrch se snadno udržuje

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení