Myslíte ekologicky? K přírodě šetrný je dřevěný nábytek

Jakkoliv se ve společnosti celkově mění vztah k ekologii a životnímu prostředí, pro mnohé je to stále příliš abstraktní a vzdálený problém. Zaměňte si ale slovo ekologie za investici do vlastního zdraví. Nebo do prostředí, ve kterém vyrůstají vaše děti. A uvidíte, jak je ekologie pro náš život důležitá.

Studie ukazují, že zařízení místností, ve kterých trávíme více jak polovinu dne, má vliv na naše zdraví. Fyzické i psychické. Snad i proto dáváme přednost dřevěnému nábytku před plastem a kovem. U dřeva máme rádi jeho vzhled, příjemný dojem na omak a samozřejmě i vůni. Pokud platí, že dobrá psychika ovlivňuje naše zdraví, výběrem nábytku a vytvářením přátelského prostředí svému zdraví pomáháme. Zdraví ale výběrem nábytku ale ovlivníme i přímo.

Dřevo je nejekologičtější materiál

Dřevu před plastem a kovem dáváme tak nějak přirozeně. Jeho skvělé vlastnosti jsme nakonec už zmínili. Doplníme tedy, že dřevo je nejekologičtější materiál: je to totiž materiál obnovitelný. Pokud navíc, třeba jako my, používáte na nábytek výběrové české dřevo, ušetříte za dopravu. Materiál roste ve vedlejším lese. Nepálíme zbytečně benzín a šetříme tak v konečném důsledku i vaši kapsu a peníze.

 

Dřevo na nábytek z masivu

Dřevěný nábytek je k přirodě nejšetrnější

 

Kvalitní tuzemské dřevo, které na nábytek z masivu vybíráme, má mnohem menší odpad, který při výrově vzniká. Navíc dřevo bereme pouze tam, kde se ho těží přesně tolik, kolik bylo dřeva vypěstováno. Ale vás možná zajímá, co s tím odpadem.

Nábytek z dřevotřísky je plný formaldehydu

Chcete dřevěný nábytek, ale nakonec se spokojíte s dřevotřískou? Pak byste měli vědět, že materiál na její výrobu použitý je vlastně odpad, co zbude třeba z takové skříně nebo postele z masivu. Aby takové dřevěné třísky pohromadě alespoň pár let držely, musí je v továrně doslova napumpovat formaldehydem. Ten se používá nejen k výrobě dřevotřísky, ale i překližky a třeba bakelitu.

Formaldehyd ve velké koncentraci poškozuje játra, ledviny a centrální nervovou soustavu. Nebojte se. Nebudeme vás strašit. V takto nebezpečné koncentraci se v moderní dřevotřísce formaldehyd nevyskytuje. Na to jsou příslušné normy. Na druhou stranu, i malé množství formaldehydu dráždí oči a v krku. A vy přece chcete nábytek, mezi kterým vám bude dobře, ne?

Nenapadne dřevěný nábytek červotoč? Ne ten s moderní úpravou

Určitě jste viděli staré dřevěné skříně provrtané stovkami malých cestiček a chodbiček. Diagnóza: tady se usídlil červotoč. Likvidace škůdce dřeva je v podstatě jediná: razantní a chemická. Tedy neekologická.

A tady musíme říct, že u moderních výrobků nemá červotoč šanci. Masivní nábytek jednak vyrábíme ze dřeva zpracovaného důkladným sušením. A jakkoliv používáme šetrné materiály ředitelné vodou, červotoč nemá rád ani moření. A tento drobný škůdce nenapadá dřevo s povrchem ošetřeným UV lakem.

U Hp nábytek povrch dřeva ošetří UV lak

Nanesení laku je vůbec poslední fází výroby. Lak na šetrné vodní bázi nanášíme stříkáním. Ať už jde o dřevo mořené nebo nábytek přírodního vzhledu, vytvrzený UV lak nanesený v několika vrstvách udělá na skříních, poličkách a postelích velmi odolný povrch. Nábytek z masivu s úpravou UV laku je rezistentní vůči poškrábání. Díky přebroušení má hebký a příjemný povrch. A navíc má velmi přirozený odstín.

Jak vidíte, dřevěný nábytek a jeho vznik je k přírodě i prostředí, ve kterém žijeme, šetrný. Od vysazení stromu v lese po poslední fázi výroby, kdy naposledy pohladíme již vyhlazený špalík se zvýrazněnou kresbou letokruhů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení