Mýty o spánku: kterému z nich věříte vy?

Spánek je důležitou součástí života každého z nás. Během života, jak dospíváme a stárneme, tak se mění i naše potřeba. Jedno ale zůstává: každému by se mělo plnohodnotného spánku dostat tolik, kolik potřebuje.

Dřevěná postel připravená na spaní

Ideální doba spánku? Jedině 8 hodin

Délka takového spánku, aby nám pomohl k odpočinku, je pro každého jiná. A v průběhu let se mění. Nedá se proto říct, že pro každého platí přesně těch 8 hodin v posteli, se kterými musíme na noc počítat. A jaké jsou další mýty?

Dobře se mi usíná u TV

Jeden z nejčastějších mýtů. Pravdou je ale opak: sledování televize nebo i brouzdání po internetu vás mohou rozrušit tak, že na klidný spánek nemáte ani pomyšlení. A není to jen umělé světlo, které usnutí brání.
Může to být i uložení se do postele při poslechu hudby, po náročné duševní i fyzické práci (cvičení nevyjímaje). Nebo usínání po skleničce alkoholu. Vše spíše vede k trhanému spánku.

V noci se často probouzím. To musí být nespavost

S nespavostí souvisí i další mýtus: nespavost prý postihuje obě pohlaví stejně. Ve skutečnosti se v posteli převalují více ženy. Ne každé probouzení se během noci ale skutečná nespavost je.

 

Základem spánku je dobrá postel

Dřevěné postele z masivu mají jednu velkou výhodu: nejen že materiál – dřevo – pomáhá v ložnici dotvořit harmonické prostředí. Obecně masivní nábytek je i minimálně náchylný k uvolnění spojů a následné ztrátě strukturální pevnosti. Jinými slovy u postele z masivu nehrozí, že z ní jako u dřevotřískové po pár letech vypadnou šrouby nebo vruty. A při každém převalení se strašlivě uprostřed tiché noci zavrže.

 

Probuzení se uprostřed spánku je vcelku běžná věc. A často se nám stává, aniž bychom si to uvědomovali a ráno si vzpomněli. Na druhou stranu, nespavost neberte na lehkou váhu. Pokud jde o dlouhodobý jev nezpůsobený třeba stresem ze zaměstnání, neváhejte se poradit s lékařem.

O víkendu se dokáži naspat do zásoby

Bylo by to hezké, mít tělo jako akumulátor, do kterého se do zásoby naspíme. A během pracovního týdny, až bude třeba, z této zásoby budeme podle potřeby čerpat.

Samozřejmě platí i opačná situace: náročný pracovní týden nedokážeme nijak dodatečně dospat. Bohužel.

Zkrácení spánku o jednu hodinu snadno zvládnu

Ve skutečnosti bychom měli dbát, aby délka spánku byla co nejpravidelnější. A pravidelné zkracování doby, kterou k regeneraci potřebujeme, byť o jednu jedinou hodinu rychle vede k pomalejšímu myšlení i reakcím. A v konečném důsledku i k oslabení organismu.

Jak léta přibývají, stačí mi spánku méně

Je pravda, že malé dítě toho naspí opravdu mnoho. A že se tedy čas, který člověk stráví v posteli, postupně snižuje.

 

Starším lidem pomůže „postel senior“

Ráno se z postele nechce nikomu. Hůř ale na tom jsou senioři a všichni, kterým síly z nějakého důvodu ochabuj nebo je trápí nízký tlak. S matrací ve výšce 55, 60 ba i 70 cm jim to půjde líp, než pokud musejí vstávat z příliš nízké postele.

 

Ale jen do dospělosti. Pak už spánku potřebujeme pořád stejně. Nedá se proto říct, že seniorům stačí k nabrání sil méně hodin v peřinách.