Nábytek na chatu a na chalupu 1. díl: kde se vzalo chalupaření

S trochou nadsázky můžeme říct, že Češi jsou světoví přeborníci chataření a chalupaření. Těžko říct, čím to je. Ale možná s výjimkou severských zemí těžko najdeme v Evropě podobnou zemi, kdyby byli horské a lesní chaty tak oblíbené. Možná je to tím, že podobně jako Slováci, na které nesmíme zapomenout, nemáme moře. Proto hledáme svůj životní prostor v lesích a kopcích.

dřevěná chatka

I malá dřevěná chatka je často nedostupný sen [foto: pixabay.com]

K masivnímu chataření vedlo i to, že valná část venkovského obyvatelstva si po přestěhování za prací ve velkých aglomeracích ve městě nezvykla A ráda se alespoň na víkendy a dovolenou vracela zpět na vesnici. Oblibě chalupaření přispělo i nespočetné množství volných statků a chalup v pohraničí po vystěhovaném německém obyvatelstvu.

Jakým nábytkem zařídit chalupu

Pro někoho je chalupa a chata symbolem práce. Pečování o zahradu, kutilství, sekání trávníku. Jiný preferuje klid, chvíle odpočinku, meditace. Patříte k těm druhým? Proto by ani nábytek neměl vaši pochodu a atmosféru rušit. Na venkov i do chaty patří dřevo a nábytek z masivu. Ne vyřazené skříně a doplňky z městského bytu.

Zároveň u nás žila velká trampská tradice, kdy milovníci westernu z řad dělnické mládeže vyráželi v meziválečném období každou sobotu vlakem za město. Od té doby jsou stráně a břehy řek jako Vltava, Sázava, Berounka nebo moravských Svratky, Svitavy a Oslavky doslova obsypány zprvu provizorními, později často i trvale obývanými příbytky ve trampských osadách. Dodnes živých díky potomků všech těch prvorepublikových Jacků a Mary-Lou.

Útěk na chalupu

Kulturní antropologie souvislosti s oblibou chataření často zmiňují i dobu normalizace, kdy s uzavřenými hranicemi a nesvobodou byl útěk do přírody jednou z mála možností seberealizace. Češi na své chalupy nedají dopustit ani dnes. Co víc? Pandemie koronaviru oblibu chalupaření ještě zvýšila a ceny rekreačních nemovitostí vyletěly během ní vzhůru.

Pokud vlastníte dřevěnou chalupu, chatku nebo alespoň zahradní domek Gratulujeme vám, jste šťastlivci. Pokud si chystáte teprve pořídit, určitě pak řešíte, jak ji zařídit. Co se týká nábytku, nejoblíbenější jsou následující styly. Dominuje samozřejmě dřevo a masiv. Jeden styl dřevěného nábytku po druhém si popíšeme v druhém díle.

  • Rustikální & selský
  • Provance
  • Skandinávský
  • Nautický
  • Minimalistický / zenový