Nábytek na chatu a na chalupu 2. díl: Skandinávie nebo parník v přístavu?

Hory a lesy, hluboká a otevřená říční údolí, to je obrazně řečeno naše zámoří. Exotické ostrovy, které jsme museli postupně objevit, prozkoumat a osídlit. Dodnes nám stráně poseté chalupami a chatami slouží jako oáza klidu a útočiště před ruchem města.

Nejstarší chaty, často provizorní útočiště v trampských osadách byly zbité ze starých dřevěných beden a materiálu pobraném na stavbách nebo v lese. Ke spaní místo postelí jen dřevěné pryčny, místo skříní zatlučené hřebíky jako háčky. Nic, co by mladým lidem vadilo. Jak se z osad divokých trampů stávaly regulérně obydlené pozemky a z nouzových přístřešků skutečné chaty, zlepšoval se i poskytovaný komfort. A dnes? Dnes si každý vybaví chatu, jak se mu to nejlíp hodí. Kterým stylem začneme? Když trampové, tak voda. Když voda, tak nautický.

Nautický styl připomene kabinu zaoceánského „šífu“

Mít chatu je výhra v loterii. A mít chatu na břehu Berounky nebo Svitavy, to je opravdové štěstí. Ne nadarmo se mnohá chatka honosí kulatými okénky jako na obří lodi brázdící Atlantik. Ne náhodou jsou pokoje v ní střízlivě zařízeny, aby byl funkčně promyšlen každý centimetr prostoru. Dřevěné palandy často šplhají do patra, zasouvací a sklápěcí postele se změní na sedačku nebo přiklopí ke zdi. Jako na lodi. Samozřejmostí je dřevo, terasa připomíná palubu a kapitánský můstek. Pergola s modro-bílo pruhovanou střechou a vlaječky třepotající se ve vzduchu dýchají atmosférou plavby do Nového světa nebo Karibikem.

Skandinávie, to nejsou jen chladní seveřané a detektivky

Souznění s přírodou, tlumené barvy, jednoduché vzory, přírodní materiály a hodně světla. Takto bude vypadat chata zařízená ve skandinávském stylu, která jakoby vypadla z katalogu lákajícího na rybolov k některému ze švédských nebo finských jezer. Dřevěný nábytek je čistých a jednoduchých tvarů, z dekorací stačí pár fotek z dovolené na stěně. Pohodlnost, praktičnost, samozřejmá jednoduchost, kde nápadité použití kontrastu syté barvy s bílou a pískovou udělá divy. Prostě Skandinávie a její příroda vás naučí si vážit i každého paprsku světla, který pronikne přes okno.

Zenový interiér vám pomůže si uklidit i v hlavě

Čistý, prázdný až minimalisticky zařízený interiér navodí klid nejen na pohled, ale dokáže navodit i harmonii v duši a vašem nitru. Ne nadarmo k nám přišel z relativně přelidněného Japonska, kde se naučili fungovat i na malém prostoru. Nezaplňují své byty a životy zbytečnostmi, místo nábytku stačí jednoduché futony – matrace nahrazující postele a gauče. Postačí k meditaci, odpočinku i k čajovým rituálům. Prostor organizují a funkčně vytvářejí spíše posuvné stěny ze dřeva, textilií a papíru. Máte chatu s klidným výhledem na hladinu jezera, na louku nebo les? Otevřete si ji tímto směrem a vychutnejte si klid, mír a pomalý běh času.

Styl provence se hodí i na náš venkov

Není lehké k nám přenést kousek světa, který jsme si na dovolené zamilovali. Ale u tohoto kousku Francie to bude snadné. Pole zářící náručemi plnými levandulí máme třeba i na jižní Moravě. Nehodí se proto do městských bytů: vyžaduje volnost, otevřenost prostorů a naopak pevné sepětí se zahradou plnou rozkvetlých květin a keřů. Stolování pro početnou skupinu přátel i pro jedinou milovanou osobu ve vzdušné staré stodole, kombinace kamene a nábytku z dřevěného masivu a pastelové barvy stejných odstínů a ano – poněkud opulentní využití dekorací. Toto je provanse.

A inspirace z domova? Rustikální nábytek

Každá plavba jednou skončí a v cizině se nám zasteskne po domově. Inspirovat se přece můžeme i tradicí, která vznikla u nás, ve středu Evropy. Domácí, venkovsky srdečné, přívětivé, babičkovsky pohádkové, bytelně masivní – takové přívlastky nese bydlení v selském a rustikálním stylu. Základem je, jak jinak, dřevo. Masivní nábytek z pevných špalíčků dává takovému interiéru pocit bezpečí, dýchá z nich klid. Často je objevují letité dřevěné skříně, komody, malované prádelníky a bytelné postele. Vše z dřevěného masivu, symbolu bezpečí a dlouhověkosti.