Jak uklidit šatník

Konec roku a začátek toho nového není jen dobou, kdy šatník a skříně vyplní dárky objevené pod stromečkem nebo nákupy z výprodejů. Je to i období úklidu. Větrání skříní a poliček. Je to prostě čas ideální na vyklizení a vytřídění oblečení a dalších věcí.

Šatník a uklizené ponožky

zdroj: www.freepik.com

Čím začít? Dobrým plánem, čím jiným. Pomocí plánování zrevidujte, co všechno vlastně máte a kolik prostoru (skříní, komod, poliček, zásuvek ramínek, krabic) potřebujete. Nestačí vám? Pak znovu třiďte.

Co budete muset vyřadit:

 • Věci, do kterých marně hubnete
 • Vše, co se dlouho chystáte spravit
 • Dárky, které máte jen ze sentimentu
 • Všechno, co máte ještě jednou (a lepší!)
 • Nechte si jen věci, které máte rádi nebo opravdu potřebujete

30 kousků oblečení na 30 dní

Radikální metodou k vyklizení šatníku je koncept tzv. capsule wardrobe. Nechte si 30 kousků oblečení na 30 dní. Nic víc. A co nenosíte, vyřaďte. To je striktní capsule wardrobe.

Těm dejte odpovídající a hezký prostor a prostředí a starejte se o ně. Pokud si nějakou věc odněkud vezmete, vraťte ji potom na zpět na její místo.

Video: Zázrak se stane, když vše uklidíte

Základem uklizeného a přehledného šatníku je zvyk oblečení skládat tak, abyste je mohli postavit vedle sebe. Takto skládejte trička, svetry, ponožky, prádlo i kalhoty. Z takto poskládaného oblečení se vám bude snáze vybírat. Protože opravdu všechny využíváte, vystačíte si s menším počtem kousků.

Skvělé pro pečlivé ukládání kousků oblečení jsou prádelníky s velkým množstvím zásuvek. Ideální jsou pak ty, které mají další dělící košíčky, krabice a oddělení. Široké a vysouvací zásuvky vám umožní nejen uložení všech věcí, ale také snadný přístup k nim. Vysunutá zásuvka s hezky poskládaným oblečením vám každé ráno poskytne harmonický pohled a příjemně vás naladí.

Dřevěné komody na prádlo a šatníky / prádelníky z masivu, které si u nás vyberete, v základu prodáváme v přírodním odstínu. Barva přírodního dřeva je neutrální a hodí se do většiny interiéru. Rádi vám ale nábytek z českého masivu včetně skříní namoříme na vaši oblíbenou barvu.

Kam s věcmi, které už nechcete

Zbavit se starých věcí, které nenosíte, je jednoduché. Nezapomeňte, že spoustu toho, co už nepotřebujete, může čekat ještě další dlouhý život. Nenošené oblečení nemusí totiž hned skončit v popelnici. Čekají na ně charitní obchody, kontejnery na textil, sběrná místa nebo azylová centra.

Uklizené a prázdnější byty nám dovolují se nadýchnout, nemarníte čas hledáním, zbytečným uklízením, zakopáváním o pohozené věci. Ne nadarmo se říká, že minimalismus a prázdné interiéry jsou symbolem novodobého luxusu.

Video: Marie Kondo předpisově skládá ponožky

Tipy na dobře využitý prostor

 • Krátké oblečení na ramínku pověste na jednu stranu, vytvoříte pod nimi místo
 • Prázdná ramínka dejte pryč
 • Všechny uložené věci musejí být snadno dosažitelné, jinak je nebudete využívat
 • Světelný zdroj instalovaný ve skříni vám usnadní přehled, co v ní vlastně máte
 • Oblečení neskládejte do komínků, ale ukládejte vedle sebe
 • Dělící přepážky, košíčky, vaničky vše pomáhá organizovat drobné věci jako ponožky, punčochy, prádlo, trička, pásky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení