Jak uklidit šatník

Konec roku a začátek toho nového není jen dobou, kdy šatník a skříně vyplní dárky objevené pod stromečkem nebo nákupy z výprodejů. Je to i období úklidu. Větrání skříní a poliček. Je to prostě čas ideální na vyklizení a vytřídění oblečení a dalších věcí.

Šatník a uklizené ponožky

zdroj: www.freepik.com

Čím začít? Dobrým plánem, čím jiným. Pomocí plánování zrevidujte, co všechno vlastně máte a kolik prostoru (skříní, komod, poliček, zásuvek ramínek, krabic) potřebujete. Nestačí vám? Pak znovu třiďte.

Co budete muset vyřadit:

  • Věci, do kterých marně hubnete
  • Vše, co se dlouho chystáte spravit
  • Dárky, které máte jen ze sentimentu
  • Všechno, co máte ještě jednou (a lepší!)
  • Nechte si jen věci, které máte rádi nebo opravdu potřebujete

30 kousků oblečení na 30 dní

Radikální metodou k vyklizení šatníku je koncept tzv. capsule wardrobe. Nechte si 30 kousků oblečení na 30 dní. Nic víc. A co nenosíte, vyřaďte. To je striktní capsule wardrobe.

Těm dejte odpovídající a hezký prostor a prostředí a starejte se o ně. Pokud si nějakou věc odněkud vezmete, vraťte ji potom na zpět na její místo.

Video: Zázrak se stane, když vše uklidíte

Základem uklizeného a přehledného šatníku je zvyk oblečení skládat tak, abyste je mohli postavit vedle sebe. Takto skládejte trička, svetry, ponožky, prádlo i kalhoty. Z takto poskládaného oblečení se vám bude snáze vybírat. Protože opravdu všechny využíváte, vystačíte si s menším počtem kousků.

Skvělé pro pečlivé ukládání kousků oblečení jsou prádelníky s velkým množstvím zásuvek. Ideální jsou pak ty, které mají další dělící košíčky, krabice a oddělení. Široké a vysouvací zásuvky vám umožní nejen uložení všech věcí, ale také snadný přístup k nim. Vysunutá zásuvka s hezky poskládaným oblečením vám každé ráno poskytne harmonický pohled a příjemně vás naladí.

Dřevěné komody na prádlo a šatníky / prádelníky z masivu, které si u nás vyberete, v základu prodáváme v přírodním odstínu. Barva přírodního dřeva je neutrální a hodí se do většiny interiéru. Rádi vám ale nábytek z českého masivu včetně skříní namoříme na vaši oblíbenou barvu.

Kam s věcmi, které už nechcete

Zbavit se starých věcí, které nenosíte, je jednoduché. Nezapomeňte, že spoustu toho, co už nepotřebujete, může čekat ještě další dlouhý život. Nenošené oblečení nemusí totiž hned skončit v popelnici. Čekají na ně charitní obchody, kontejnery na textil, sběrná místa nebo azylová centra.

Uklizené a prázdnější byty nám dovolují se nadýchnout, nemarníte čas hledáním, zbytečným uklízením, zakopáváním o pohozené věci. Ne nadarmo se říká, že minimalismus a prázdné interiéry jsou symbolem novodobého luxusu.

Video: Marie Kondo předpisově skládá ponožky

Tipy na dobře využitý prostor

  • Krátké oblečení na ramínku pověste na jednu stranu, vytvoříte pod nimi místo
  • Prázdná ramínka dejte pryč
  • Všechny uložené věci musejí být snadno dosažitelné, jinak je nebudete využívat
  • Světelný zdroj instalovaný ve skříni vám usnadní přehled, co v ní vlastně máte
  • Oblečení neskládejte do komínků, ale ukládejte vedle sebe
  • Dělící přepážky, košíčky, vaničky vše pomáhá organizovat drobné věci jako ponožky, punčochy, prádlo, trička, pásky.