Moření dřeva se od dob natírání volskou krví se hodně změnilo

Moření dřeva – co to vlastně je? Zkráceně jde proces pro celkové zlepšení vlastností a barvy upravovaného materiálu. Mořidlo proniká hluboko do vláken dřeva a neuzavírá jeho povrch.

Z toho důvodu je nutné dále mořené povrchy ošetřit další vrstvou (nebo dokonce vrstvami) bezbarvého laku.

Moření zvýrazňuje kresbu dřeva

Mořidel je v dnešní době nepřeberné množství a rozdělujeme podle aktuální potřeby. Od dob natírání dřeva volskou krví se hodně změnilo a dnes jsou tedy mořidla určená k impregnaci nebo pro úpravu vzhledu. Dále je dělíme na lihová, prášková, syntetická a vodou ředitelná mořidla. My se s ohledem na nabízený nábytek z masivu zaměříme na vzhled.

V tomto případě se mořidla používají na zvýraznění kresby a pro možnost volby odstínu nábytku do zvoleného pokoje nebo do ložnice. Dalším důvodem je i zušlechtění levnějších dřevin, jako je smrk nebo borovice na něco zajímavějšího až exotického.

 

Nábytek z masivu: moření dřeva 1 Nábytek z masivu: moření dřeva 2

 

Největším nepřítelem moření je mastnota

Nanášení mořidel v domácích podmínkách provádíme většinou houbou, válečkem nebo štětcem. V průmyslových provozech je nejpreferovanější stříkání vzduchovou pistolí. A při složitých tvarech se moří máčením. Na začátku procesu je ale potřeba pro všechny stejná – dokonalý a čistý povrch materiálu. Každá nečistota je po namoření viditelná a napojování vrstev již vzniklé vady neopraví. Největším nepřítelem mořidel je mastnota, která naprosto zabraňuje pronikání mořidla do dřeva.

 

Nábytek z masivu: lakování dřeva 1 Nábytek z masivu: lakování dřeva 2 Nábytek z masivu: lakování dřeva 3

 

Mořené dřevo potřebuje celkovou ochranu lakem

Většinou se po masivní nábytek používají bezbarvé laky, které se snesou s použitým druhem mořidla. Například nabízené postele z masivu jsou mořené vodou ředitelným mořidlem a ochranu tvoří opět vodou ředitelné bezbarvé laky v několika vrstvách. Kombinaci mořidla a laku nepodceňujte, aby nedocházelo k odlupování laku.

 

Nábytek z masivu: postele 1 Nábytek z masivu: postele 2 Nábytek z masivu: postele 3

 

Po dokončení povrchových úprav dle vlastní potřeby nebo po výběru některého odstínu dřeva, bude váš pokoj nebo celý interiér zase o něco útulnější. Nebojte se použít na mořené postele a nábytek různé odstíny dřevin nebo některý odstín šedé. Je to dnes velice vyhledávané a dokážeme mořit i transparentní odstín, který je velice podobný bělenému dřevu.