Moření dřeva se od dob natírání volskou krví se hodně změnilo

Moření dřeva – co to vlastně je? Zkráceně jde proces pro celkové zlepšení vlastností a barvy upravovaného materiálu. Mořidlo proniká hluboko do vláken dřeva a neuzavírá jeho povrch.

Z toho důvodu je nutné dále mořené povrchy ošetřit další vrstvou (nebo dokonce vrstvami) bezbarvého laku.

Moření zvýrazňuje kresbu dřeva

Mořidel je v dnešní době nepřeberné množství a rozdělujeme podle aktuální potřeby. Od dob natírání dřeva volskou krví se hodně změnilo a dnes jsou tedy mořidla určená k impregnaci nebo pro úpravu vzhledu. Dále je dělíme na lihová, prášková, syntetická a vodou ředitelná mořidla. My se s ohledem na nabízený nábytek z masivu zaměříme na vzhled.

V tomto případě se mořidla používají na zvýraznění kresby a pro možnost volby odstínu nábytku do zvoleného pokoje nebo do ložnice. Dalším důvodem je i zušlechtění levnějších dřevin, jako je smrk nebo borovice na něco zajímavějšího až exotického.

 

Nábytek z masivu: moření dřeva 1 Nábytek z masivu: moření dřeva 2

 

Největším nepřítelem moření je mastnota

Nanášení mořidel v domácích podmínkách provádíme většinou houbou, válečkem nebo štětcem. V průmyslových provozech je nejpreferovanější stříkání vzduchovou pistolí. A při složitých tvarech se moří máčením. Na začátku procesu je ale potřeba pro všechny stejná – dokonalý a čistý povrch materiálu. Každá nečistota je po namoření viditelná a napojování vrstev již vzniklé vady neopraví. Největším nepřítelem mořidel je mastnota, která naprosto zabraňuje pronikání mořidla do dřeva.

 

Nábytek z masivu: lakování dřeva 1 Nábytek z masivu: lakování dřeva 2 Nábytek z masivu: lakování dřeva 3

 

Mořené dřevo potřebuje celkovou ochranu lakem

Většinou se po masivní nábytek používají bezbarvé laky, které se snesou s použitým druhem mořidla. Například nabízené postele z masivu jsou mořené vodou ředitelným mořidlem a ochranu tvoří opět vodou ředitelné bezbarvé laky v několika vrstvách. Kombinaci mořidla a laku nepodceňujte, aby nedocházelo k odlupování laku.

 

Nábytek z masivu: postele 1 Nábytek z masivu: postele 2 Nábytek z masivu: postele 3

 

Po dokončení povrchových úprav dle vlastní potřeby nebo po výběru některého odstínu dřeva, bude váš pokoj nebo celý interiér zase o něco útulnější. Nebojte se použít na mořené postele a nábytek různé odstíny dřevin nebo některý odstín šedé. Je to dnes velice vyhledávané a dokážeme mořit i transparentní odstín, který je velice podobný bělenému dřevu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení