Usídlil se vám ve starém nábytku červotoč? Vyžeňte jej!

Pokud máte starý nábytek po rodičích a prarodičích, dejte si pozor u vzácných kusů nábytku na červotoče a další dřevokazný hmyz nebo houby.

Dřevo napadené červotočem – obr.

Staré dřevo napadené červotočem Autorské právo: constantincornel / 123RF Reklamní fotografie

Pozůstatky apetitu hmyzu holdujícímu dřevu najdete často ve starých chalupách a dřevěných částech letitých domů. Typické komůrky, které ústí na povrch dřevěných trámů a latí, vytvářejí pozoruhodné dřevěné bludiště. Majitelům ale radost nedělají. Samozřejmě. Nejenomže je povrch pečlivě opečovávaného dřeva červotočem znehodnocený. Samotné dřevo s narušenou strukturou ztrácí svou pevnost a bortí se. A co se týká, dřevěných stavebních prvků, platí i pro starší nábytek z masivu.

Historický nábytek z masivu není před červotočem v bezpečí

A samozřejmě ani dřevěné sošky, rámy obrazů, staré hračky a jiné starožitnosti. Jak se k vám vlastně dostane? Protože většina brouků zůstává poblíž místa, kde se narodili, s velkou pravděpodobností si je do domácnosti přinesete. Důležitá je především prevence u starších dřevěných věcí, které si odněkud přinesete. Jak jeho přítomnost poznáte?

 

V novém nábytku nemá červotoč šanci

Moderní ochrana dřeva před dřevokazy:

  • Hloubková impregnace
  • Chemická ochrana
  • Sušení
  • Moření dřeva
  • UV lak

Poslední tři varianty jsou používány při výrobě námi nabízeného zboží z Hp nábytek. Proto u nás nově zakoupeného nábytku nemají škůdci a houby žádnou šanci.

 

Protože si většina dřevokazů oblibuje klidnější místa, často najdete po odsunutí skříní z masivu nebo postelí hromádky pilin.  A nad nimi ve dřevě drobné otvůrky. Napadení dřeva někdy poznáte i díky vytrvalému chroupaní, které larvy větších dřevokazů (tesaříka, ne červotoče) hlavně o klidné noci vydávají. A co když prevence selhala?

Červotoče z masivního nábytku vyžene chemie

Proti dřevokaznému hmyzu razantně zakročte pomocí chemie. Na trhu je dostatek výrobků, které působí jak proti larvám, tak proti dospělým broukům a jiným běžným škůdcům (červotoč a tesařík).

Chemické přípravky působí i preventivně. Když už je musíte použít, poskytnou dřevu dlouhodobou ochranu i pro případné nové škůdce. Samozřejmě je i situace, kdy se chemii zdráháte použít. Třeba při zákroku v dětském pokoji, když červotoč napadne dětské palandy.

„Babské recepty“ na ochranu před červotočem

Pro ten nejběžnější najdete všechny ingredience v kuchyni. Koktejl, který škůdcům nachystáte, má základ v neředěném octu. Ten v poměru 1 : 10 zahustíte čistícím saponátem – jarem. Přidejte rozemletý pepř a důkladně promíchejte. Napadená místa u skříně nebo postele z masivu důkladně potřete. Pokud vám rozsah napadení (a čas) dovolí, vstříkněte směs do již vyhlodaných dírek.

Z jiných zaručených rad nás zaujal tento „lektvar“: smíchejte 150 ml lněného oleje, 150 ml terpentýnu, 60 ml neředěného octa a 60 ml denaturovaného lihu. Dobře promíchejte a na poškozený nábytek naneste hadříkem. A dřevokazům nebude vonět ani roztok z louhového mýdla.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení