Retro & vintage: chvála starého nábytku
Proč se v této době více než kdy jindy upínáme k oblíbeným kouskům nábytku a proč v našich domovech harmonii tak často pomáhají nastolit drobnosti v retro a vintage stylu?
Taky máte doma místo jen pro sebe? [foto: vecteezy.com]
„Covidový“ rok 2020 přinesl mnohým novou zkušenost: náš svět, ve kterém jsme se zvykli pohybovat, se naráz smrskl. Naše byty se ze dne na den staly školou, pracovištěm nebo dokonce tělocvičnou.
V dlouhých měsících, v době omezeného pohybu venku, jsme pak často ve vlastní domácnosti, naráz tak hlučné a přeplněné, hledali místo poskytující jistotu a pomyslnou kotvu. Často k tomu stačí jen kus nábytku: oblíbené křeslo, lampička na čtení, skříňka nebo odkládací stolek na knížku, kobereček, který se stane naší malou pevností.
Staré věci doma navodí harmonii
Hledání takového místa pak bylo mnohokrát spojeno s vdechnutím nového života a smyslu do starých kousků nábytku. Ty často stály někde v koutě, prášilo se na ně na půdě nebo stály zaházené dalšími nepoužívanými předměty v komoře. Staré kousky nábytek přitom v sobě nesou vlastní příběh, který nám potom vyprávějí skrze známky času. Dřevo, kůže nebo třeba matný kov mají tu vlastnost, že věkem získávají novou kvalitu – patinu. Zavrzání v útrobách starého křesla nebo kostry dřevěné židle si rychle spojíme s dobou klidu a odpočinku a oděrky na švech starou kůži ozvláštní. A dřevo? To věkem jen získává. Tím, jak pracuje, se mění jeho kresba. Začernalé rýhy či věkem a používáním obroušené hrany zkrášlí strukturu masivního dřeva. Nebo ještě podtrhne vzor dýhy a kresbu letokruhů.
Investice do nábytku ze skutečného dřeva či kvalitní rýhy nebo koženého ušáku je opakem tzv. dostupného luxusu reprezentovaného oblíbeným skandinávským řetězcem nabízejícím designované kousky. Nutno přiznat, že hezké, ale určené pro pár sezón. Ideální tedy třeba pro studentské nebo první samostatné bydlení. Koženka nebo plátěný potah není tlustá hovězina, papírová drť není dřevěný masiv, dřevotříska nenahradí bytelnou kovovou kostru.
Vintage nebo retro?
Nábytek můžeme jednoduše dělit na módní a nadčasový. Ten se nejčastěji označuje jako vintage a retro. U retro nábytku jde o nápodobu: oblíbený je třeba chromový nábytek z naleštěných trubek a dýhy, který zdobí nejen kavárny, ale i pracovní interiéry vzhlížející se v úsporném a praktickém funkcionalismu. Vintage skříně, komody, ale i masivní postele jsou originální kousky staré desítky let (starožitnosti a antikvity jsou pak starší více než století), pietně opečovávané či vzorně zrestaurované. Obojí mají ale jedno společné: základní, prosté tvary funkcionalistických židlí a pracovních stolů nebo měkké pastelové barvy nábytku stylu Brusel vynikají právě onou nadčasovostí. Proto citlivě zapadnou do téměř každého interiéru (do venkovské chalupy se hodí dřevěný nábytek rustikální nebo „provense“. Chrom nebo masivní dřevo je ale jistota téměř všude.