Jak vybavit dětský pokoj

Vybavování dětského pokoj je trochu jako vaření: je potřeba sloučit mnoho ingrediencí. Ale tak, aby dohromady ladily a nechutnaly jako pověstný dort od Pejska a Kočičky.

Děti jsou děti. Ale zároveň velké individuality a svébytné osobnosti, které všechny mají „to“ své. Je tedy těžké najít obecné rady a tipy, na co nesmíte zapomenout a čemu se musíte naopak při zařizováním nábytkem vyhnout. Čím tedy začít? No my už vlastně začali:

 

I. Děti jsou velké individuality

A co hůř :). Taky nám rostou a mění se. Barvy, které se líbily nejmenším školákům, nemusejí navzdory rodičovskému sentimentu vyhovovat mladým slečnám a mužům, kterým se blíží puberta. Taky do školního věku. Děti jsou hravé a umějí nás překvapit svou kreativitou a nápady. Neměli byste je proto z navrhování a z rozhodování o novém pokoji vyřadit. Správný pokoj i nábytek by měl růst společně s dítětem. Pro dítě budou zároveň místem, kde bude odpočívat, hrát si a později se i připravovat do školy. Proto i s nejmenšími dětmi má smysl se o novém pokojíčku bavit. Protože jen tak si jej zamilují a vezmou za svůj. A budou pokoj považovat za své království a útočiště.

 

II. Protože všechny děti milují skrýše

Záliba schovávat se je vlastní snad všem dětem bez rozdílu. Děti milují skrývačky, skrýše, o kterých vědí jen ony, domečky, kam se mohou schovat i se všemi svými poklady. Dopřejte jim proto šanci, kde si svou skrýš dokáží vybudovat.

Oblíbená jsou indiánská tee pee a vigvamy a různé jednoduché přístřešky, které dětem postavíte. Vyhráno máte, pokud pro početnější ratolesti pořídíte patrové palandy, máte vyhráno. Z horního patra snadno spustíte plátěný domeček, který dětem kýžené soukromí snadno poskytne. Dětské patrové postele ušetří kus místa. Na druhou stranu takové postele vyžadují pevné bočnice nebo bariéry.

 

III. Bezpečnost až na 1. místě

Dětský nábytek by neměl být jen funkční a barevný, ale především bezpečný. Začněte správným výběrem materiálu. Zejména v nejmenším věku děti svět často zkoumají tak, že ho ochutnávají. Ale ani nábytek o něco starší potomstvo (nakonec ani pro dospělé) by měl mít malý podíl chemických látek. Ideální jsou ekologické a přírodní materiály. Nábytek z masivu takové požadavky splňuje. Dřevo je příjemné na omak a „hřeje“. Navíc umožňuje hladkou úpravu se zabroušenými hranami bez otřepů a třísek.