Tajemství přesných tvarů masivnímu nábytku: CNC obrábění

Na zlomek milimetru lícující díly. Pečlivě vyvrtaný otvor pro spojovací zámečky. Přesné a dokonalé tvary. To je synonymum moderního masivního nábytku. Každý, kdo ale pracoval se dřevem, ví, že dosáhnout přesných řezů je náročné.

U moderního nábytku se tajemství přesného obrábění dřeva jmenuje CNC.

Computer numeric control (CNC) znamená v překladu číslicové řízení počítačem. Hlavní charakteristikou je ovládání pracovních úkonů řídicím systémem přes počítač s vytvořeným pracovním programem. Je to vysoce specializovaný způsob obrábění různých materiálů. Díky nabízeným možnostem se v dnešní době bez obráběcích center žádná výroba přesných a složitých dílců neobejde.

Automatizace výroby je stará přes 200 let

Historie prvního 'automatického' stroje (konkrétně na výrobu textilií) se datuje do roku 1800. Do roku 1900 se postoupilo k soustružení závitů. Velký pokrok nastal během obou světových válek. A přes hydrauliku, servopohony, děrované pásky a NC se blížíme skoro až k současnosti a k nábytku. Vůbec největší zdokonalení automatizace přišlo s nástupem počítačů. Nyní můžeme popsat CNC jako proces obsahující sérii procesů a operací.

Nábytek z masivu a CNC obrábění: CNC centrum

Při výrobě Hp nábytku se používá mnoho různých nástrojů s různými vlastnostmi. Ze široké nabídky nástrojů se volí vhodné nástroje od tvrdokovu až po diamant. Na každý úkon je tak možné zvolit to nejlepší obrábění dle právě probíhající operace. Třeba, když se vyrábí právě postel pro vaši ložnici.

Nábytek z masivu a CNC obrábění: nástroje

Díky propracovaným zásobníkům nástrojů je možné automaticky měnit mnohokrát během programu obráběcí nástroj v hlavním vřetenu. A při jedné operaci tak vytvořit vhodný a hlavně přesný tvar. V sériové výrobě se dělají díly masivního nábytku po velkých počtech kusů a všechny jsou díky přesnému obrábění naprosto stejné.

Nábytek z masivu a CNC obrábění: tvary

Postele a nábytek z masivu vyžadují naprostou přesnost jednotlivých dílů nábytku. Díly do sebe navzájem pasují díky možnosti použití různých spojů a moderních spojovacích materiálů.

Nábytek z masivu a CNC obrábění: formátování

CNC obrábění je pro moderní nábytek nezbytností

Cnc obrábění je pro kvalitní výrobky v dnešní době zkrátka nutnost ve všech odvětvích výrobních procesů. Díky těmto technologiím se například postele z masivu vyrábějí v různých tvarech a s opracováním hran do různých tvarů. Plechové vrzající spoje postelí jsou nahrazovány za moderní odolné spojovače mezi bočnicí a čelem postele. Kvalitní nábytek se dnes skládá pomocí zafrézovaných kovových zámků – excentrů v mnoha provedeních.

Moderní způsoby při jednoduchém skládání dřevěných dílů i užívání pak stojí za popularitou a oblibou masivního nábytku.

 

Výhody využití CNC při výrobě nábytku

  • Díly do sebe pasují: nábytek si doma snadno sestavíte
  • Jednotlivé části na sebe přesně sedí – nábytek se neviklá
  • Spojující části (zámečky) drží pevně a nábytku zajistí dlouhověkost