Proč správně spát?

Když vypijeme v poledne 1 kávu, ještě o půlnoci nám v mozku zbývá 1/4 kofeinu. Jaká je tedy doba, kdy na nás kafíčko po obědě přestane působit? Je to 24 až 36 hodin.

 Kniha Proč správně spát

Foto: vydavatelství Jan Melvil.cz

Takto můžeme začít argumenty, které nashromáždil ve své knize o spánku „Why we sleep“ (česky kniha vyšla pod názvem „Proč spíme“ a koupíte ji na webu od cca 210 kč) anglický neurovědec Matthew Walker.

Jeho kniha o činnosti, která nám zabere 1/3 života – tedy spánku, se stala pop-kulturním hitem. A paradoxně i důvodem, proč někteří její čtenáři nemohou v rozrušení usnout. Či se uprostřed noci v posteli probouzejí.

Když nespíte dostatečně dlouho, hrozí vám:

Kniha totiž jednoznačně poukazuje na příčinnou souvislost mezi zanedbáváním spánku na jedné straně a rakovinou, stařeckou demencí, chorobami srdce, „Parkinsonem“, cukrovkou a depresemi na straně druhé. Dostatek spánku má naopak pozitivní vliv na schopnost logického rozhodování, povzbuzuje paměť a kreativitu, upravuje chuť k jídlu nebo povzbuzuje metabolismus.

Podobně zneklidňující je i neurologova definice toho, co je to spánková nedostatečnost: rizikovým se zanedbávání spaní stává, když dlouhodobě spíme méně než 7 hodin.

K významu spánku se autor dostal během doktorandských studií, kdy si všiml souvislosti mezi zanedbaným spánkem a různými formami demence. A začal se zajímat o vše nočním světě až po Freuda a jeho zkoumání snů. A jejich schopnosti nám pomoci vyrovnat se s traumaty a bolestivými vzpomínkami.

Postel neslouží k převalování se

K Walkerovým dalším překvapivým závěrů patří to, že pokud v posteli poleháváme a čekáme na spánek, tělo si naopak rychle zvykne, že postel je místo určené spíše pro takovou činnost. A martyrium neschopnosti usnout se prohlubuje.

Nijak překvapivě se Walker naopak vyhrazuje vůči práškům na spaní, naopak ve zdravém spánku doporučuje pravidelnost: ať už jde ráno pracovního dne nebo o víkend, probouzejte a vstávejte se ve stejný čas.

Svůj díl kritiky získal i současný „spánkový machismus“, kdy osobnosti, často politici a političky (Margaret Thatcher tvrdila, že jí stačí 4 hodiny), dokazují svou výkonnost tím, jak málo času tráví v posteli. Pokud žijete s někým takový, Walker doporučuje spánkový rozvod. Tedy oddělení obou lůžek.

Co si z knihy odnesete

  • Oddělejte z ložnice zdroje modrého záření (studené LED s nízkým indexem barevného podání)
  • V ložnice mějte teplotu cca 18 °C
  • V polovině dne vyzkoušejte tzv. šlofíka, ale ne později než ve 3 hodiny
  • Omezte alkohol

Čtenáři knihy „Proč spíme“ zmiňují ještě jednu zajímavost: knihu často dočtou za více večerů, než původně plánovali. Její autor totiž radí, obecně knihy odkládat před spaním o něco dřív. Jak dlouho? To už si v této pozoruhodné knížce o spánku přečtěte sami.