Co to je masiv a masivní dřevo?
Pokud chcete do své ložnice nebo domácnosti vůbec kvalitní vybavení, napíšete do vyhledávání „nábytek z masivního dřeva“ nebo „nábytek z masivu“. Napadlo vás ale někdy, co se vlastně za těmito slovy skrývá?
Autorské právo: Inok / 123RF Reklamní fotografie
Masivní dřevo je materiál z měkkého nebo tvrdého dřeva. Jde tedy o materiál přírodní. A to se všemi klady a také zápory, jaké přírodní materiál umí přinést. Nábytek z masivu má originální vzhled – nábytek z kvalitního a precizně zpracovaného materiálu vydrží opravdu dlouho. Díky možnosti moření také u masivního nábytku najdete variabilitu barvy povrchu.
Masiv je náročný na zpracování
Na druhou stranu masivní dřevo je materiál skutečně přírodní. Dřevo má proto tendenci „pracovat“ – je tvarově nestálé. Proto je masiv mimořádně náročné na zpracování. Je nutné velice dbát na kvalitu kulatiny, optimální sušení a správné skládání lamel do spárovky. Kvalitní spárovka je základem pro vyráběný nábytek a postele z masivu. Na druhou stranu, veškerý um a péče vložená do zpracování dřeva se v kvalitě nábytku z masivu projeví.
Důležitým faktorem je původ dřeva. Námi prodávaný nábytek od výrobce Hp nábytek pochází výlučně z českých lesů. Nad původem dřeva tedy máme plnou kontrolu. Masiv používaný na výrobu našeho nábytku má tedy certifikovaný původ, který je jasně certifikovaný a dohledatelný.
Jednoznačný původ dřeva, které pochází z českých lesů, usnadňuje výběr skutečně kvalitní kulatiny: tedy masivu bez suků, trhlin, mechanického poškození nebo nepravidelné struktury. Kvalitní dřevo z českých lesů také snižuje pravděpodobnost napadení plísněmi, houbami nebo lesními živočichy – především hmyzem. I kvalitní kulatina, ze které vznikne třeba postel z masivu, ale potřebuje další úpravy.
Masivní dřevo musí proschnout
Jak už víte, syrové dřevo je tvarově nestálé – má tendenci se kroutit nebo dokonce praskat. Vlhké dřevo se taky hůře opracovává, napojuje a znesnadňuje povrchové úpravy. Protože kulatina proschne jen obtížně, je rozřezána na hranoly nebo latě. Mimochodem, nejlepší dřevo je přitom to, které pochází ze spodních
Další tvarovou nestálost ale může projevovat i vyschlé dřevo. Na masivní nábytek jsou proto používány spárovky: masivní desky z průběžných (jednotlivé lamely probíhají celou délkou spárovky) nebo napojovaných hranolků vzniklých tzv. cinkováním. Za tvarově nejstálejší a nejpevnější masivní nábytek je považovaný právě ten s cinkovaným dřevem (o tom, co je cinkované dřevo, pojednával náš jiný článek).
Než se ale z opracované spárovky stane vaše vysněná postel z masivu, projde dřevo ještě dalšími úpravami svého povrchu jako je moření a UV lak.